50% «місцевої складової» інвестори у вітроенергетику не подужають

Учасники українського ринку вітроенергетики та експерти в галузі відновлюваної енергетики вважають недосяжним для виконання 50% правила "місцевої складової" у вітроенергетичних проектах, яке міститься в новій редакції законопроекту "Про електроенергетику", що готується в парламенті до другого читання. Про це вони заявили сьогодні журналістам в ході прес- конференції.

Нові вимоги до "місцевої складової", на думку експертів, стають ще жорсткішими, що може призвести до зупинки реалізації переважної більшості проектів будівництва вітроелектростанцій (ВЕС) в Україні.

"Ліміт у 50% — дуже великий ризик, якого дуже важко притримуватись", — зазначив голова Західно-Кримської ВЕС Лоік Лерміньо.

За його словами, інвесторів зараз ставлять в такі умови, коли через "місцеву складову" ВЕС, яка складатиме, для прикладу, лише 48%, а не всі 50%, яких необхідно буде досягти для отримання "зеленого" тарифу, можна не впоратись з реалізацією проектів та втратити вкладені кошти.

"Отримаємо 48% — втратимо мільйони", — впевнений він.

В той же час, коли мова йде про 30%, а не про 50%, девелопери зможуть досягти й більшого відсотку у комплектуючих, сировині, роботах та послугах українського походження при будівництві об'єкту електроенергетики, переконаний учасник ринку.

Лоік Лерміньо, голова Західно-Кримської ВЕС

Як зауважив, член Ради ЄУЕА, регіональний менеджер EuroCape Україна Пітер Джастін О'Брайєн, інвестори вважають раціональним та логічним досягнення 30% "місцевої складової", адже тільки таку умову реально виконати після 2014 року.

"Не встигнуть виконати, не буде першого класу виробників, зупиниться ріст ринку", — говорить він.

Компромісом, який пропонують учасники ринку, за його словами, є зв'язок національної складової та "зеленого" тарифу. "30% — залишається тариф 11,3 євроцентів, як це є зараз, буде 50% — тоді необхідних 10% бонусу для "зеленого" тарифу, менше 30%, але більше 15% — "зелений" тариф можна зменшувати на 10%", — каже Пітер Джастін О'Брайєн.

Він також наголосив, що жодний європейський девелопер не встигне виконати зобов'язання щодо 50% до кінця 2013 року.

"І так достатньо важко працювати в Україні. Ми просто хочемо відкритий та конкурентний ринок для великих інвесторів", — відмічає учасник ринку.

Пітер Джастін О'Брайєн, член Ради ЄУЕА, регіональний менеджер EuroCape Україна та Юрій Кубрушко, член робочої групи ЄУЕА з вітроенергетики, генеральний директор Imepower

Член робочої групи ЄУЕА з вітроенергетики, генеральний директор Imepower Юрій Кубрушко запевняє, що інвесторів відлякує й постійна зміна законодавства в Україні в галузі відновлюваної енергетики, що відбувається з періодичністю раз в пів року. Крім цього, досі не прийнято порядок визначення "місцевої складової", що заважає девелоперам прорахувати свої проекти до кінця.

"Уявіть собі, прийшла компанія, почала налаштовувати свої проекти, а Україна по ходу змінює умови. Така ситуація в наступному році призведе до того, що великі проекти просто зупиняться", — зазначає експерт.

Фахівець вказує й на те, що в Україні немає головного — достатнього виробництва вітротурбін, обладнання, робіт та послуг, які необхідні для національної складової. Створене нещодавно підприємство ТОВ "Фунлендер ВіндТехнолоджі", на його переконання, не зможе забезпечити й невелику частину усього обладнання, яке необхідне ринку.

Олена Рибак, директор ЄУЕА

Як повідомила директор ЄУЕА Олена Рибак, тільки іноземні інвестори, які входять до робочої групи з питань вітроенергетики при ЄУЕА готові вкласти 4,5 млрд. євро та побудувати об'єктів вітроенергетики на 3 тис. МВт. Однак, вона налогошує, якщо законопроект буде прийнятий в тому вигляді, в якому він підготовлений, міжнародні банки відмовляться працювати з компаніями, які вже зараз вкладають не тільки в самі проекти, але й в місцеву інфраструктуру.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про електроенергетику", "зелений" тариф застосовується з метою стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел для об'єктів електроенергетики, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію до 1 січня 2013 року за умови, що питома вага сировини, матеріалів, основних засобів, робіт та послуг українського походження у вартості будівництва відповідного об'єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергію з альтернативних джерел, становить не менше 15%; для об'єктів, будівництво яких розпочате 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 січня 2013 року, — не менше 30%; для об'єктів, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 січня 2014 року, — не менше 50%. Додаткову умову висунуто для сонячної енергетики: з 1 січня 2011 року "зелений" тариф можуть отримувати лише ті об'єкти, які використовують модулі, у вартості виробництва яких питома вага матеріалів та сировини українського походження становить не менше 30%. Однак, сам порядок розрахунку так званої "місцевої складової", затверджений НКРЕ, досі не був прийнятий.

Натомість, як повідомлялось, нещодавно Кабінет Міністрів України уповноважив Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства розробити критерії для відбору експертних організацій, які визначатимуть "місцеву складову"" в об'єктах відновлюваної енергетики.

Довідка "Української енергетики":

Згідно проекту закону про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" (щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії) No 10183 (доопрацьована редакція від 21 червня 2012 року) закон пропонують доповнити новою статтею 17-2, такого змісту: "Стаття 17-2. Місцева складова при створенні об'єкту електроенергетики".

"Для об'єктів електроенергетики, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії та будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року, "зелений" тариф у розмірі, передбаченому частиною сьомою статті 17-1 цього закону застосовується за умови дотримання вимог щодо розміру місцевої складової. Місцевою складовою у розумінні цього закону є частка комплектуючих, сировини, робіт та послуг українського походження, використаних при створенні об'єкту електроенергетики. Розмір місцевої складової для об'єктів електроенергетики та їх пускових комплексів, які виробляють електроенергію з енергії вітру та енергії сонячного випромінювання та введені в експлуатацію після 1 січня 2013 року, встановлюється на рівні не менш як 30%, а після 1 січня 2014 року — на рівні не менш як 50%", — говориться в документі.

Ірина Петренко, "Українська енергетика"

Ukrаїнська Energетика