Газпрому вже навіть вдома не вдається зробити все по-своєму

Однією з найбільших проблем для Газпрому є його прихильність до політично мотивованих авантюрних проектів. Про це йдеться в статті Financial Times.

"До світової фінансової кризи, Газпром був одним з трьох найбільших в світі компаній за вартістю ринкової капіталізації, яка досягла максимуму у $368 млрд. Група з виробництва природного газу втілювала розв'язність економічно відродженої Росії та бачення Владіміром Путіним країни в якості "енергетичної наддержави".

З тих пір, як зазначає московська інвестиційна компанія Тройка Диалог, Газпром почав перетворюватися на компанію з найбільшими проблемними акціями серед енергетичних гігантів. Нині ціна його акцій складає менше третини вартості 2008 рок", — пише видання.

Як відзначає Financial Times, проблема Газпрому полягає у депресивному економічному зростанні та нових запасах "нетрадиційного" газу.

"Перспектива розвитку європейських потреб газу наразі є більш анемічною, ніж в докризові дні, навіть якщо розвиток сланцевого газу є меншою загрозою, ніж це раніше анонсувалося. Революція нетрадиційного газу перетворила США з імпортера газу на потенційного експортера. Це вже змусило Газпром відмовитися від планів відправляти майбутню продукцію Штокманівського родовища у вигляді зрідженого природного газу в Північну Америку і переорієнтуватись на його відправку в Європу", — йдеться в статті.

"Навіть вдома Газпрому вже не вдається зробити все по-своєму. Він зіткнувся з конкуренцією з боку незалежного виробника Новатек, який швидко розвивається, а також з контрольованими державою Роснефтью та ТНК-ВР. Беручи до уваги ці всі фактори експерт з Оксфордського Інституту з Енергетичних Студій Джонатан Штерн прогнозує, що до 2020 року попит на газ від Газпрому не перевищуватиме 513 млрд кубічних метрів, які він виробив минулого року, що є суттєво меншим від власних оцінок Газпрому", — додає видання.

"Однією з найбільших проблем для невеликих акціонерів є те, що Газпром витрачає мільйони доларів на політично мотивовані або такі, що наносять шкоду компанії, авантюрні проекти.

Банкіри Москви, які говорять про необхідність розділу компанії, видають бажане за дійсне. Враховуючи соціальну роль Газпрому та необхідність для лідерства Росії підтримувати свою популярність, перспективи подальшої приватизації або розділення є дійсно сумнівними", — вважає Financial Times.

Financial Times

Український Тиждень