Вугілля готують на продаж

Вугільна галузь збиткова. Це основний аргумент уряду Азарова на початку підготовки приватизації вугільних шахт. Першим кроком у цьому напрямі можна вважати зняття пільг, які були надані урядом Юлії Тимошенко.

В уряді почали обговорювати тему збитковості вугільної промисловості. "Сьогодні практично всі державні вугільні підприємства фінансово незбалансовані. Більшість з них фактично банкроти, які в ринкових умовах продовжують функціонувати лише за рахунок надання державної підтримки", — сказав міністр вугільної промисловості Юрій Ященко.

Справді, нині держсектор вугільної галузі в Україні є збитковим і дотаційним. При цьому 40% підприємств дають 80% всього об`єму видобутку вугілля. З них у підприємств, які дають левову частку видобутку, немає дотацій. На думку міністра, система ціноутворення у вугільній галузі, що має на увазі держпідтримку підприємств, не стимулює їх до оптимізації виробничих витрат і збільшення об`ємів видобутку.

Проте це не зовсім так. Принаймні щодо видобутку. Згідно з оперативними даними того ж Міністерства вугільної промисловості, в березні видобуток вугілля вугільними підприємствами всіх форм власності збільшився порівняно з лютим на 10,85%, до 6,364 млн т. Порівняно з аналогічним періодом минулого року видобуток вугілля в березні збільшився на 6,99% або на 0,416 млн т.

Хоча видобуток коксованого вугілля і зменшився порівняно з лютим на 4,89%, до 2,024 млн т, видобуток енергетичного — збільшився на 20,09%, до 4,339 млн т. Успіх у вугільній промисловості був досягнутий завдяки діям минулого уряду. Вугільникам були надані податкові пільги, широко була розвинена система взаємозаліків із підприємствами теплової генерації.

Однак, розвиток державного сектора не лягає в стратегію нової влади. Як і очікувалося, новий уряд, прийшовши до влади, почав готувати нову приватизаційну хвилю. Що і було озвучено вустами міністра Ященка про вугільну галузь.

"Потрібно зупинити зниження видобутку і наростити обсяги виробництва вугілля. На всіх підлеглих Мінвуглепрому підприємствах важливо підвищити ефективність використання людських ресурсів і техніко-технологічний рівень роботи шахт, а також оптимізувати структуру управління галуззю. Це має створити умови для залучення в галузь ефективного стратегічного інвестора", — підкреслив Юрій Ященко.

Зазначимо, що Міністерство вже почало готувати необхідні зміни в "Концепцію реформування вугільної галузі". За його словами, нова державна цільова програма розвитку вугільної галузі має бути затверджена до кінця поточного року.

"Нови зміни" не змусили себе довго чекати. Окружний адміністративний суд Києва 9 квітня задовольнив позов Генеральної прокуратури України про скасування постанови уряду Юлії Тимошенко щодо податкових послаблень. Зокрема, це стосується державних вуглевидобувних підприємств, яким при виплаті зарплати надавалося відстрочення платежів до Пенсійного фонду і інших соціальних фондів. "Суд визнав обґрунтованими аргументи Генпрокуратури про незаконність вирішення уряду Юлії Тимошенко про надання державним шахтам відстрочення виплат до ПФУ і інших соціальних фондів", — говориться в повідомленні. Відповідна постанова була прийнята на засіданні Кабміну 29 жовтня 2009 року. Її метою була підтримка держсектора вугільної галузі.

Ще одним індикатором підготовлюваної приватизації можуть стати укрупнення вугільних підприємств шляхом їх об`єднання. Голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк заявив, що на базі державних вуглевидобувних підприємств потрібно створити вертикально інтегровані компанії.

"Це наші реальні пропозиції, з якими ми виходимо на Міністерство вугільної промисловості. Потрібно створити одну упраляючу компанію, надати статус юросіб цим шахтам, аби податкова база залишалася вся в цих містах", — вважає Анатолій Близнюк. На його думку, управляюча компанія за державні гроші управляла б ними, і чим ефективніше управляла б, тим більше заробляли б премії працівники, а якби підприємство стало працювати збитково, то отримувало б лише свої оклади.

Безумовно, концентрація позитивно впливає на виробництво. Але з якою метою це робиться. Адже об`єднані шахти в одну компанію набагато легше і простіше продати приватному інвесторові. Таким чином, це можна вважати початком інформаційної підготовки в приватизаційному процесі, оскільки акцент спеціально ставиться на високу ефективність підприємств приватної власності. Покупець також знайдеться швидко. Найбільшим власником вугільних активів в Україні є компанія "Метінвест" Ріната Ахметова.

Максим Городецький. INTV