Уряд впевнений, що Chevron видобуватиме сланцевий газ в Україні

По тому, як Івано-Франківська облрада провалила голосування за надання дозволу на розробку сланцевого газу на Прикарпатті, головний інвестор проекту, американський енергетичний велетень Chevron каже, що чекатиме на подальший план дій українського уряду.

"Chevron із нетерпінням чекає на пояснення подальших планів українського уряду стосовно того, як розв'язуватимуться проблеми, порушені Івано- Франківською обласною радою, що унеможливлюють подальше втілення цього стратегічного проекту",- йдеться у заяві речника компанії.

За словами міністра енергетики Едуарда Ставицького, який був присутній під час провального голосування у Івано-Франківській облраді 20 серпня, спочатку уряд розгляне зауваження, що їх висунули прикарпатські депутати до угоди про розподіл продукції при видобутку сланцевого газу. Газ ваш — гроші наші

Серед цих зауважень, каже Ставицький, є і ті, що стосуються соціальної розбудови регіону, і екологічної безпеки, і навіть пропозиція залишати весь прибуток від видобутку газу у місцевому бюджеті.

Якісь із цих зауважень український уряд та головний інвестор — американська Chevron — можуть врахувати в угоді про розподіл продукції. Але, якщо і після цього із місцевою владою не порозуміються, уряд шукатиме інші шляхи,- каже Едуард Ставицький.

Парлемент також може внести зміни до відповідних законів, аби угоди про розробку українських надр ухвалювали не місцеві ради, а державні адміністрації:

"Я переконаний, що у кінцевому варіанті буде ухвалене зважене рішення, яке дозволить такій потужній компанії як Chevron працювати у нашій країні"

Едуард Ставицький, міністр енергетики

"Я закликав представників усіх політичних сил виходити із стратегічних міркувань у цьому питанні. Якщо їхня позиція не зміниться, і вони не сприятимуть тому, аби ця угода була остаточно схвалена, то уряд буде змушений винести це питання на розгляд у парламенті. І я переконаний, що у кінцевому варіанті буде ухвалене зважене рішення, яке дозволить такій потужній компанії як Chevron працювати у нашій країні, робити багатомільярдні інвестиції, створювати нові робочі місця та розбудовувати інфраструктуру", — заявив міністр енергетики.

Ще жорсткіше з приводу рішення Івано-Франківської облради висловився український прем'єр.

Микола Азаров зауважив, що в уряді не очікували, що на Заході України, де традиційно підтримка незалежності України є більшою, ніж на Сході, місцевий орган влади стане на заваді одній із ініціатив, яка, за словами прем'єра, покликана зміцнювати енергетичну незалежність країни:

"Нарощування власного видобутку газу — це прямий шлях до зміцнення енергетичної незалежності України, це наш національний інтерес. А вони за якимись надуманими підставами заблокували здійснення необхідного для енергетичної незалежності держави проекту видобутку сланцевого газу. Це (рішення депутатів Івано-Франківської облради — ред.) посилює незалежність? Очевидно, що ні", — заявив Микола Азаров. Енергетична незалежність чи "болото та пустеля"?

На початку цього року Донецька та Харківська облради дали згоду на розробку сланцевого газу на Юзівській площі британо-голандською Shell та українським ТОВ "Надра Юзівська".

"Нарощування власного видобутку газу — це прямий шлях до зміцнення енергетичної незалежності України. А вони за якимись надуманими підставами заблокували здійснення необхідного для енергетичної незалежності держави проекту "

Микола Азаров, прем'єр-міністр Україн

Очікувалося, що таку ж згоду на розробку Олеської площі американською Chevron та українським ТОВ "Надра Олеська" мають дати Івано-Франківська та Львівська облради.

В уряді заявляли, що від цих родовищ очікують отримувати 8-10 (Юзівське родовище) і 3-5 (Олеське родовище) мільярдів кубів газу на рік.

Проте більшість в обох західних облрадах мають представники "Свободи" — партії правого спрямування, які неодноразово заявляли про своє негативне ставлення до можливості розробки сланцевого газу на Заході України з огляду на наслідки для довкілля.

Особливе занепокоєння депутатів викликає застосування при видобутку сланцевого газу технології гідрологічного розриву. І хоча, як кажуть фахівці, ця технологія вже давно застосовувалася і при видобутку традиційних газу і нафти, зокрема, і на Прикарпатті, нині ставлення до неї є негативним, особливо враховуючи туристичний та сільськогосподарський потенціал регіону.

"В угоді (про розподіл продукції — ред.) прописані такі умови, що дозволять Chevron перетворити на болото і пустелю сотні кілометрів України"

Ірина Сех, ВО "Свобода", голова парламентського комітету з питань екології

Депутат від "Свободи", голова парламентського комітету з питань екологічної політики Ірина Сех навесні цього року ініціювала проведення парламентських слухань з цієї теми, а під час розгляду питання у Івано-Франківській облраді заявила, що "в угоді (про розподіл продукції — ред.) прописані такі умови, що дозволять Chevron перетворити на болото і пустелю сотні кілометрів України".

Втім, навіть якщо урядові вдасться переконати депутатів Івано-Франківської облради у тому, аби вони схвалили видобуток сланцевого газу на Прикарпатті, такі ж самі, якщо не гостріші проблеми можуть виявитися із ухваленням подібного рішення у Львівській облраді, яка поки що навіть не призначила дату розгляду цього питання.

BBC Українська служба