Росія знизила ціну на газ для Європи, відмовивши Україні

Російський "Газпром" значно знизив ціну на газ для деяких європейських споживачів. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на джерело в одній з компаній, що одержали знижку.

У вівторок стало відомо, що "Газпром експорт" підписав з деякими європейськими партнерами документи з адаптації ціни на газ. Мова йде про те, щоб адаптувати ціну на газ, закуповуваний за довгостроковими контрактами, до мінливих ринкових умов в країнах ЄС, тому що в умовах європейської кризи ціна на газ на спотовому ринку стала значно нижчою за ціну, зафіксовану в довгострокових контрактах.

Наприкінці 2011 — початку 2012 року завершився процес підписання відповідних документів з німецької Wingas, французької GDF Suez, італійської Sinergie Italiane, словацької SPP та австрійської Econgas.

"Газпром" відмовився коментувати суть корегування, і досі про зміст нових домовленостей повідомив лише джерелу Reuters, наближеному до Sinergie Italiane.

"Ціни переглянуті істотно знизилися, умови для Sinergie Italiane покращилися, обсягів це не торкнулося", — сказав він. Wingas, GDF Suez, SPP і Econgas поки що не прокоментували ситуацію.

"Виходячи з основних принципів і умов діючих довгострокових контрактів, наприкінці 2011 — початку 2012 року ТОВ "Газпром експорт" досягнув і оформив домовленості поряд з великими європейськими покупцями, які передбачають певне корегування ціни на російський газ, закуповуваний за цими контрактами, з урахуванням розвитку газового ринку в Європі і ситуації в економіці та енергетиці окремих європейських держав", — сказано у повідомленні "Газпрому".

"Газпром", монопольний експортер російського газу, весь 2011 рік вів відчайдушний торг зі своїми європейськими покупцями, які більше не хочуть платити за російський газ ціну вищу, ніж на біржовому ринку.

Так, на біржах CEGH і EEХ котирування в першій половині грудня в перерахуванні із британських теплових одиниць були на рівні 336 доларів за 1 тис. кубометрів газу, а середня ціна "Газпрому" у грудні становила 439,28 долара за 1 тис. кубометрів проти 440 доларів за 1 тис. кубометрів у середньому за листопад.

Зусилля європейських партнерів "Газпрому", що намагалися будь-що-будь домогтися від російської компанії зниження ціни на експортований газ, все- таки увінчалися успіхом.

Нагадаємо, Україна досі веде переговори щодо газового питання. Передбачалося, що вони завершаться ще до кінця 2011 року, однак цього не сталося.

За останнім даними, Росіия наполягає або на продажі української ГТС, або на 50% у газотранспортному консорціумі з Україною та ЄС. Україна має намір скоротити обсяги закупок російського блакитного палива, перевести частину енергетики на вугілля і шукає альтернативні джерела поставок газу. Вітчизняну ГТС влада продавати не має наміру.

Ukranews