Перший кубометр українського сланцевого газу може бути добуто через два роки після початку розробок — експерт

Перший кубометр українського сланцевого газу може бути видобуто через два роки після початку розробок конкретної площі. Таку думку висловив у ході експертного інтерв'ю Інституту Горшеніна в рамках дослідницької програми "Сланцевий газ в Україні та світі" незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.

"Розробка родовищ сланцевого газу є актуальною, оскільки саме внутрішні ресурси заміщення природного газу, що поставляється за імпортом, в балансі є однією з головних складових нашої енергетичної незалежності", — сказав експерт.

Водночас, він наголосив, що "в даному випадку нас цікавить не кубометр, а промислові обсяги, які дозволять змінювати ситуацію на ринку природного газу, тобто вийти на достатні вже для комерційної діяльності обсяги. Компанії, навіть найбільш передові, з усіма технологіями, такі як Сhevron, Shell та інші, зможуть це зробити не раніше, ніж через 6 або 7 років".

При цьому О.Нарбут не бачить особливих труднощів, пов'язаних із транспортуванням сланцевого газу, порівняно із традиційним. "Тут немає жодних проблем. Єдиною проблемою може бути відсутність інфраструктури. Але можливості української газотранспортної системи дозволяють, навіть у дуже віддалених місцях, маючи можливість робити перемички, досить швидко включати поставку нетрадиційного газу в загальний обсяг. Оскільки за своїм складом газ, що нетрадиційно видобувається, нічим, власне, не відрізняється від традиційного, за винятком, скажімо, газу метану. А сланцевий газ або газ твердих порід за своїми характеристиками нічим не відрізняється від звичайного газу, що добувається традиційним способом", — вважає він.

О.Нарбут вважає, що сьогодні передчасно прогнозувати частку сланцевого газу у загальному енергетичному балансі країни. "Сам баланс повинен змінитися. Для цього мають змінитися ринкові умови в секторі енергетики. Якщо вартість природного газу , як того, що видобувається в Україні, так і того, який поставляється по імпорту, буде порівнянною на конкурентній основі відкритого ринку, то, я думаю, що від споживання 55-60 млрд. куб. ми можемо досить швидко знизитися до споживання, скажімо, 40 млрд. куб. Таким чином, частка газу, що видобувається в Україні, може наближатися до 75%, а може навіть і до 80%", — сказав він.

УКРІНФОРМ