Видобуток вугілля в Україні до 2020 р. зросте до 94-96 млн тонн — прогноз ЄС

Такий прогноз озвучив у четвер керівник проекту Європейського Союзу з програми підтримки вугільного сектора України Войтек Млоджиєвський під час "круглого столу" "Енергетична безпека України: ризики нового десятиліття", повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

За словами Войтека Млоджиєвського, Проект ЄС в Україні розробив три сценарії розвитку вугільної галузі країни до кінця 2020 року. Всі вони розраховані на те, що до кінця 2014 року в країні не повинно залишитися жодної шахти у державній власності.

Зокрема, консервативний сценарій передбачає обсяг видобутку вугілля на рівні 86 млн тонн на рік. Це на 14,3% перевищує рівень видобутку 2010 року, в тому числі близько 50 млн тонн вугілля видобуватимуться на шахтах, які нині знаходяться у державній власності, що відповідає зростанню в 30,04%. В такому разі інвестиції в галузь становитимуть близько 21,7 млрд грн.

За реалістичним, більш вірогідним сценарієм загальний видобуток вугілля до 2020 року зросте порівняно з 2010 роком на 25-27,6%, до 94-96 млн тонн, у тому числі в колишньому державному секторі — на 58,65%, до 61 млн тонн, при інвестиціях у 33,5 млрд грн.

Оптимістичний сценарій розвитку галузі передбачає видобуток 102 млн тонн вугілля, що перевищує нинішній рівень на 35,6%, з яких близько половини видобуватиме колишній держсектор — 56 млн тонн (зростання 45,6%), при інвестиціях в обсязі 21,5 млрд грн.

Млоджиєвський зазначив, що розвиток за тим або іншим сценарієм залежатиме від багатьох економічних чинників як всередині країни, так і на світових ринках. Обсяги інвестицій, у свою чергу, залежать від кожної конкретної шахти, зокрема, від стану обладнання.

Експерт також зазначив, що, за його оцінками, в 2011 році Україна може реалізувати 6-10 пілотних проектів з приватизації, після закінчення яких, можливо, необхідно буде внести зміни до нормативної і законодавчої бази, щоб спростити подальшу приватизацію державних шахт у країні. "Головне, щоб приватизація була відкритою і максимально прозорою. Тобто доступ до інформації повинен бути необмеженим, у тому числі не можна приховувати негативну інформацію, оскільки це може принести неприємні сюрпризи в арбітражних європейських судах. Крім того, приватизація повинна бути справедливою і недискримінаційною — важливо, щоб влада на місцях однаково ставилася як до місцевого, так і до іноземного керівництва та інвестора", — сказав Войтек Млоджиєвський.

За оцінками ЄС, комерційні запаси вугілля в Україні становлять 37,6 млрд тонн, у тому числі 19,7 млрд тонн газової групи. Однак, зазначив експерт ЄС, запаси вугілля можуть бути і значнішими, але для їх оцінки необхідно провести додаткові геологічні дослідження.

УКРІНФОРМ