Американські автомобілі з’їли одну-четверту всіх зернових, вирощених у 2009 році в США

Добрий почин перехід на біопаливо для зменшення викидів в атмосферу двоокису вуглецю обернулося серйозними проблемами. У тільки що опублікованій аналітичній доповіді Міністерства сільського господарства США повідомляється, що кожна четверта тонна вирощених в Америці минулого року зернових пішла на виробництво біопалива. А Інститут політики Землі зразу ж підрахував: в умовах глобальної продовольчої кризи цим зерном можна було б годувати цілий рік 330 млн. чоловік.

Колишній президент США Джордж Буш запропонував в 2007 році американським фермерам вирощувати зерно для виробництва біопалива, щоб скоротити імпорт нафти і зменшити викиди парникових газів. І не просто запропонував, а дав держпідтримку, завдяки якій на даний час стало вигідніше вирощувати зерно не для людей, а для автомобілів. Минулого року, за даними Мінсільгоспу США, на виробництво етанолу пішло 107 млн. тонн зернових, в основному кукурудзи. Це майже вдвічі більше, ніж два роки тому. За цей час в Америці було побудовано більше 80 нових заводів по виробництву етанолу. Ще більше таких підприємств відкриються до 2015 року, коли за планом Вашингтона США має виробляти 5 млрд. галонів (19 млрд. літрів) етанолу.

Зерна, яке вирощене для виробництва біопалива в США в 2009 році, достатньо для того, щоб протягом року при середньосвітовому рівні споживання годувати 330 млн. чоловік, стверджує директор Вашингтонського дослідницького інституту політики Землі Лестер Браун. Він переконаний: зростаючий попит в Америці на етанол вже сприяв різкому підйому світових цін на зерно в 20062008 роках. За даними дослідження Всесвітнього банку, підготовленого в позаминулому році, підвищений попит на біопаливо в США і Європі спровокував зростання цін на продовольство на 75%. У Вашингтоні, до речі, стверджують, що етанол винен в цьому лише на 23%.

Як би там не було, зростання цін на продовольство привело до того, що збільшилася чисельність голодних людей на планеті, яка, за даними Світової продовольчої програми, перевищила 1 млрд. чоловік. На думку пана Брауна, продовження переробки великих кількостей зерна на біопаливо, якому сприяють нові американські стандарти, приведе до подальшого погіршення становища з продовольством в масштабах всієї планети. Американським платникам податків доводиться розплачуватися за біопаливо двічі: спочатку у вигляді 6- мільярдних субсидій своїм фермерам, а потім у вигляді підвищення витрат на харчування. Найбільша економічна криза з часів Великої депресії, вважає Лестер Браун, нещодавно знизила рекордні ціни на продовольство, але вони все рівно залишаються набагато вищими середніх за період. Відзначимо, що Сполучені Штати найбільший в світі експортер зерна, вони вивозять його більше, ніж Аргентина, Австралія, Канада і Росія, разом узяті.

Ще два роки тому ООН запропонувала провести критичне дослідження доцільності виробництва біопалива із зерна. Між біопаливом і цінами на продовольство існує пряма залежність, пояснив на днях кореспондентові лондонської газети Guardian Мередіт Александер член громадської організації ActionAid, яка виступає за відмову виробництва етанолу із зерна. Потреби голодних людей мають ставитися вище за потреби машин.

По матеріалам ukragroconsult.com