Парламентських слухань про екологічні проблеми видобутку сланцевого газу в Україні не буде

Верховна Рада (ВР) України відмовилася проводити парламентські слухання на тему: "Екологічні проблеми видобутку сланцевого газу в Україні". "За" відповідний проект постанови No2030 проголосував лише 161 народний депутат при мінімально необхідних 226.

"За" проект постанови проголосував 71 парламентарій від фракції "Батьківщина", 33 депутати із фракції "Удар", 34 — "Свобода", 13 — від фракції Партії регіонів і 10 позафракційних. Члени Компартії участі в голосуванні не брали.

Відповідні парламентські слухання планувалася призначити на 20 березня 2013 р.

Раніше глава комітету ВР з екологічної політики, народний депутат від фракції "Свобода", ініціатор проекту постанови Ірина Сех звернулася до генерального прокурора Віктора Пшонки з поданням про порушення прав народних депутатів у частині ненадання інформації про угоду з видобутку сланцевого газу.

"Уряд підписав договір з "Надра Юзівська" і Shell на видобуток сланцевого газу в Україні. Як депутат я направила запит на надання тексту угоди… Ми наполягаємо на тому, що ця угода кулуарна, вона не відповідає інтересам українського народу", — заявила Сех.

Зазначимо, що проти ідеї видобутку сланцевого газу в Україні виступають, крім екологів і низки громадських організацій, політики з опозиційної фракції "Свобода". Дійшло до того, що голова Харківської обласної державної адміністрації Михайло Добкін заявив про готовність зустрітися із представниками "Свободи" в суді для оскарження рішення про видобуток сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях.

Раніше "Свобода" заявляла, що оскаржить рішення Харківської облради, яка погодила проект угоди про видобуток сланцевого газу на території області.

Спочатку проти видобутку сланцевого газу в Україні виступала фракція "Батьківщина", однак згодом ця політична сила відкликала свій законопроект No 2147 про заборону на видобуток сланцевого газу. "Даний законопроект відкликаний нами, тому що ми вважаємо, що Україна повинна бути енергетично незалежною і енергетично безпечною. Що стосується екологічних питань, ці питання повинні бути предметом окремого правового регулювання та окремого закону", — заявляв лідер фракції Арсеній Яценюк. Проти реалізації проектів з видобутку сланцевого газу в Україні виступають і представники російського газового монополіста "Газпрому". Видобуток сланцевого газу в Україні принесе такі ж розчаровують результати, як і в Польщі, заявляв глава "Газпром експорту" Олександр Медведєв в інтерв'ю Reuters. "Україна межує з Польщею, я не думаю, що результати будуть кардинально відрізнятися від експериментальної розвідки у Польщі", — сказав він. Читайте також: Chevron може відкрити першу газову свердловину в Україні до кінця 2013 р., — Мінприроди Крім того, проти цієї ідеї висловлюються і окремі російські політики. На думку віце-спікера Державної думи РФ, голови Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР) Володимира Жириновського, Україна не зможе відмовитися від російського газу і замістити його сланцевим. "Ви можете видобувати сланцевий газ, але це довго і дорого … Тому це смішно говорити, що газ чимось можна замінити. Його не можна замінити, як нафта … Тому, якщо щось не влаштовує, то треба домовлятися" , — заявляв під час нещодавнього візиту в Україну Жириновський.
Нагадаємо, 24 січня в Давосі Україна і англо-голландський нафтогазовий концерн Royal Dutch Shell підписали угоду про розподіл продукції (CРП) від видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях. Угоду підписали міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький і головний виконавчий директор Royal Dutch Shell Пітер Возер.
Днем раніше Кабінет міністрів схвалив проект угоди з Shell Exploration and Production Ukraine Investments BV і ТОВ "Надра Юзівська" про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах Юзовського родовища.
Читайте також: ТНК-ВР близька до початку видобутку вуглеводнів в Україні За словами віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка, умови угоди з Shell про видобуток нетрадиційного газу дуже вигідні для України, оскільки від 31% до 60% видобутої продукції буде передано у власність держави. Прогнозні ресурси Юзовського газового родовища оцінюються в 2-4 трильйона кубометрів газу. Це площа сланцевого газу, в якому Україна бачить альтернативу дорогому російському газу. Як заявляв Ставицький, співпраця з компанією Shell у видобутку сланцевого газу в найближчі п'ять років може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом. "За оптимістичним сценарієм компанії Shell, це близько 20 мільярдів кубічних метрів видобутку на рік, за песимістичним — не менше 7-8 мільярдів кубічних метрів на рік … Якщо ми досягнемо оптимістичного сценарію, це повністю вирішить питання дефіциту, який зараз є в нашому державі, і навіть вийдемо на профіцит ", — сказав Ставицький, додавши, що на такий рівень видобутку можна вийти через п'ять років.
Читайте також: Chevron вірить у підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу Як повідомлялося, угоду з Shell дозволить Україні залучити інвестиції в обсязі близько 10 млрд дол Угода передбачає поетапну розвідку, розробку і видобуток вуглеводнів. Компанія Shell і ТОВ "Надра Юзівська" мають по 50% часток участі кожна. Shell буде оператором проекту, відповідальним за всі роботи в рамках угоди. Як повідомили РБК-Україна в прес-службі Shell, УРП підписана строком на 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання двомірних і тривимірних сейсмічних даних та буріння 15 свердловин на Юзівському ділянці. Передбачається, що це дозволить провести ефективну розвідку і оцінку існуючих покладів вуглеводнів, зокрема, оцінку потенціалу природного газу в ущільнених пісковиках Юзівської площі.
Читайте також: Ізюмський райрада скасувала своє рішення опротестувати видобуток сланцевого газу на території району Юзівський проект буде реалізований відповідно до міжнародних стандартів з охорони навколишнього середовища і соціальної відповідальності. Для цього Shell проведе комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічну та соціальну середу, а також на здоров'я населення до початку проведення робіт.
Як заявляв під час візиту до Брюсселя міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков, проект видобутку сланцевого газу компанією Shell в Україні почнеться тільки після "екологічного аудиту".

РБК-Украина