PwC: сланцева нафта може врятувати світову економіку

Так виглядає місце видобування сланцевої нафти

Згідно із дослідженням, проведеним фахівцями PricewaterhouseCoopers, до 2035 року видобуток сланцевої нафти може сягнути 12% від загальних обсягів газу та сприяти зниженню цін на нафту на 40%.

При цьому, як йдеться у доповіді компанії, від економії на нафті світова економіка може отримати додаткові 2,7 трильйонів доларів.

У PwC вважають, що нині видобуток як сланцевого газу, так і нафти зі сланцевих порід, став цілком рентабельним, для того, аби серйозно впливати на світові ринки енергоносіїв.

Водночас у дослідженні визнається і занепокоєння, яке викликає у громадськості спосіб їхнього видобутку — технологія гідрологічного розриву.

Відповідно до цієї технології суміш води, піку та хімічно активних речовин закачується у свердловину під високим тиском, аби сприяти вивільненню газу із твердих порід. Екологи висловлюють занепокоєння з приводу застосування цієї технології з огляду на те, що вона може провокувати землетруси та призводити до забруднення ґрунтових вод. Водночас компанії, які застосовують цю технологію, кажуть, що дотримують найвищих стандартів екологічної безпеки. Вони також звертають увагу, що саме ця технологія широко використовується і при видобутку традиційного газу.

"Нинішні великі експортери нафти, такі, як Росія чи країни Близького Сходу, можуть суттєво програти якщо не зможуть розвинути власного видобутку сланцевої нафти у промислових масштабах"

із дослідження PWC

У своєму звіті PwC також стверджує, що подальший видобуток сланцевої нафти може додати до зростання світової економіки близько 3,7% завдяки тому, що на ринок надійде додаткова дешева нафта. Фахівці компанії підрахували, що це можна порівняти із тим, якби до 2035 року у світі з'явилася ще одна економіка розміром з британську.

Проте наслідки збільшення видобутку сланцевої нафти будуть різними для різних країн.

Нинішні великі експортери нафти, такі, як Росія чи країни Близького Сходу, "можуть суттєво програти, якщо не зможуть розвинути власного видобутку сланцевої нафти у промислових масштабах", — йдеться у дослідженні PwC. "Сланцева революція" крокує планетою?

Початок промислового видобутку сланцевого газу У США, за визнанням провідних енергетичних експертів, докорінно змінив баланс сил на світовому енергетичному ринку, підірвавши позиції, які на ньому займала Росія, — один із найбільших експортерів традиційного газу та нафти у світі.

Минулого місяця Китай зробив перший важливий крок у розбудові видобутку сланцевих енергоносіїв, дозволивши 16 компаніям здійснити розвідку на 19 газоносних ділянках. Китай — нині друга за обсягами економіка світу, — став також і найбільшим споживачем енергоносіїв.

У грудні британський уряд дозволив відновити видобуток сланцевого газу в країні, по тому, як його було призупинено після незначного землетрусу поблизу Блекпулу.

Наприкінці січня під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі між українським урядом та британсько-голландською Shell була підписана угода про розподіл продукції, яка дозволяє вести розвідку та видобуток сланцевого газу на Юзівській площі на сході України. Видобуток сланцевого газу в Україні також може відбуватися і у Західній Україні на Олеській площі, якщо місцева влада дасть згоду на підписання угоди про розподіл продукції із ще одним енергетичним велетнем — американською Chevron.

Як каже голова правління Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, "внутрішні регуляції цих компаній є жорсткішими за українське законодавство", а крім того, будь-який скандал із порушенням ними екологічних норм чи забруднення довкілля одразу впливає на ціну їхніх акцій, а відтак, компаніям вигідніше вкласти додаткові кошти у безпеку, аніж зазнавати репутаційних та фінансових збитків.

Експерт також нагадує, що пік використання технології гідророзривів у Радянському Союзі припав на 1959 рік, коли при традиційному видобутку газу було здійснено понад 3 тисячі таких гідророзривів. Така технологія, за словами Валерія Боровика, застосовується в Україні і донині при видобутку нафти і газу. Він також припускає, що незабаром можна очікувати, що свої рішення про заборону на видобуток сланцевого газу переглянуть Франція та Болгарія — єдині країни, у яких на сьогодні існує мораторій на застосування технології гідророзриву.

BBC Українська служба