Відновленню постачання туркменського газу до України може завадити «Газпром»

Відновленню постачання туркменського газу до України у короткостроковій перспективі може завадити наявність зобов'язань "Туркменгазу" перед російським "Газпромом".

Таку думку висловив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич на прес-конференції у четвер, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

"Звичайно, переговори продовжувати треба. Але наразі серйозних підстав для того, щоб говорити про початок транзиту туркменського газу до України, на жаль, нема. Зокрема — оскільки у нас зараз немає фактично угоди з Туркменістаном про купівлю газу, і підписати її буде дуже важко, оскільки діє відповідна угода між "Газпромом" і "Туркменгазом", — пояснив він.

При цьому експерт відзначив, що Україна може спробувати використати механізми у рамках угоди про Зону вільної торгівлі, які відкривають можливість розпочати переговори про рівний доступ країн-учасників до російських трубопроводів.

"Але, на жаль, Росія досі не ратифікувала договір про Енергетичну хартію, і дуже важко буде змусити їх дати можливість транспортування цього туркменського газу до України. Але сподіватися на це треба. Треба продовжувати дипломатичний діалог і ні в якому разі не доводити до такого поганого стану речей, який ми мали у 2005 році", — зауважив він.

Марунич нагадав, що до 2004 року, коли діяла міждержавна угода, в Україну постачалося з Туркменістану близько 40 млрд куб. м газу, який був дешевший, ніж російський. Але з 2005 року Росія фактично відібрала можливість в України купувати цей газ у Туркменістані: "Газпром" уклав угоду на 25 років щодо викупу фактично всього обсягу газу, який видобувається в країні.

Як повідомляв УКРІНФОРМ, "Нафтогаз" і "Туркменгаз" у середу підписали меморандум про взаєморозуміння. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького, документ передбачає поновлення постачання газу до України та країн Європи, а також розвідку родовищ на території Туркменістану.

Максим Баженов

УКРІНФОРМ