Перший гідроагрегат ГЕС «Ла Йєска» з турбіною «Турбоатому» здано у тимчасову експлуатацію

У жовтні було здано у тимчасову експлуатацію перший гідроагрегат ГЕС "Ла Йєска" (Мексика) з турбіною виробництва "Турбоатому". Це перший з двох агрегатів гідроелектростанції, будівництво якої вже підходить до завершення. Станція стане частиною каскаду ГЕС на річці Ріо-Гранде-де- Сантьяго на кордоні штатів Халіско і Наяріт. Вона має найвищу в світі насипну дамбу з бетонним покриттям висотою 220 м.

Керівництво пусково-налагоджувальних робіт на ГЕС "Ла Йєска" здійснювали шеф-інженери "Турбоатому", повідомили УКРІНФОРМу з прес-служби підприємства.

"На даному етапі агрегат здано у тимчасову експлуатацію. Протягом двох років триватиме гарантійний період, після чого станція стане до ладу діючих ГЕС Мексики", — розказує головний конструктор гідротурбін Олександр Лінник.

Він повідомив, що включенню в мережу гідроагрегата передували пусконалагоджувальні роботи. "Водночас перевірялися потужностні і вібраційні характеристики, температурний режим та інші показники роботи гидротурбіни", — підкреслив О. Лінник.

Потім агрегат було включено в мережу і синхронізовано, при існуючому на станції натиску води він досяг потужності 310 МВт. "Це номінальна потужність агрегата при натиску, що є на ГЕС , при його збільшенні потужність також буде зростати і досягне 380 МВт", — зазначив головний конструктор.

Олександр Лінник також розказав про технічні особливості ГЕС Ла Йєска, помітивши, що це — станція підземного типу. "Спеціально під два гідроагрегати в скелях було вирито котлован близько 250 м в довжину, шириною 5,5 м і висотою близько 30 м. Скельний грунт вийняли за допомогою вибухотехніки. А для проходження техніка зробила під'їзні тунелі 20 м завширшки і 10 м у висоту. Загальна номінальна потужність ГЕС Ла Йєска становитиме 750 МВт", — повідомив головний конструктор.

Заступник генерального директора з маркетингу Олександр Бураков у свою чергу зазначив, що це великий і важливий контракт для "Турбоатому". "Перший досвід співпраці з Мексикою був ще в 1990-х роках, коли для ГЕС "Агуамільпа" "Турбоатом" поставив три радіально-осьові гідротурбіни потужністю по 325 МВт. У 2005 році для ГЕС "Ель Кахон" ми поставили дві гідротурбіни одиничною потужністю 380 МВт з циліндричними затворами. Сподіваємося, що партнерські відносини з Мексикою будуть міцніти і розвиватися в такому ж плідному ключі", — підкреслив О. Бураков.

Контракт на виробництво обладнання для станції було підписанj в березні 2008 року. Перші поставки почалися весною 2009-го. Для ГЕС "Ла Йєска" були виготовлені і поставлені дві радіально-осьові гідротурбини одиничною потужністю 380 МВт з діаметром робочого колеса 5,3 м і вбудованими кільцевими затворами. Монтаж заставних частин почався в лютому 2010 року під керівництвом українських шеф-інженерів, вони також виконали пусково- налагоджувальні роботи і натурні випробування.

УКРІНФОРМ