22 роки об’єднаної Німеччини: Схід лишається слабшим Заходу

І через 22 роки після об'єднання Німеччини Схід та Захід розвиваються нерівномірно. Слабкість Сходу спричинена у першу чергу демографічними проблемами в регіоні.

Щорічний звіт про стан німецької єдності міністр внутрішніх справ Німеччини Ганс-Петер Фрідріх розпочав з хороших новин: "Рівень безробіття у Східній Німеччині почав суттєво зменшуватися і влітку 2012 року досяг найнижчого рівня з часу об'єднання Німеччини". У серпні рівень безробіття у Східній Німеччині становив більше 10 відсотків. На заході цей показник становить лише шість відсотків.

Презентуючи звіт, міністр Фрідріх зазначив, що через понад двадцять років так і не вдалося позбутися структурного дефіциту в колишній НДР. В той час як рівень освіти та медицини на сході та заході однаковий, в економічному плані регіони є нерівнозначними.

На сході продуктивність нижча

Економічні показники у Східній Німеччині минулого року знизилися. У порівнянні із західною частиною країни, рівень ВВП впав. Але, як запевнив Фрідріх, "відрив не стане більшим".

Міністр Ганс-Петер Фрідріх

Проте структурні проблеми лишилися. "Що стосується продуктивності економіки, то в Східній Німеччині її рівень становить лише 79 відсотків від західнонімецького. Відповідно до інформації у звіті, компанії у Східній Німеччині є меншими, ніж у Західній. Великі компанії обмежуються лише представництвами в східнонімецьких землях, в той час як основні фінансові процеси та дослідження здійснюються на Заході.

Незважаючи на великі скорочення у Східній Німеччині виробництва сонячної енергії, уряд зауважив, що тут виробляється сорок відсотків енергії вітру. Держава продовжуватиме зосереджувати альтернативну енергетику на сході країни. Іншим важливим пріоритетом ФРН Фрідріх назвав розвиток виробництва продукції для експортних ринків у землях колишньої НДР.

Загрозу становлять демографічні проблеми

Наступною ключовою темою щорічного звіту була демографія. Досвід Сходу в цьому питанні може стати уроком для Заходу, зазначив Фрідріх. "На сході Німеччини демографічні зміни виникли набагато швидше і вони є набагато серйознішими, ніж в будь-якому іншому європейському регіоні", — сказав він. Багато молодих людей залишили східну Німеччину одразу ж після об'єднання у 1990 році. Вони шукали кращих можливостей працевлаштування та навчання на заході. Назад на Схід вони так і не повернулися.

У Східній Німеччині відбувається старіння нації

"Згідно з прогнозами федерального бюро статистики, до 2015 року у Східній Німеччині кількість осіб віком від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти років скоротиться майже на сорок відсотків у порівнянні з 2008 роком",- сказав міністр Фрідріх. Саме через демографічні проблеми він наполіг на продовженні фінансування східних земель фондом розвитку ЄС у 2013 році. Німецький уряд також підготував програму, яка називається "Кожен вік підійде". Вона покликана надати людям рівні можливості розвивати свої професійні навички незалежно від життєвої ситуації та віку.

Населення продовжує скорочуватися

Попри високий рівень безробіття, в майбутньому експерти вбачають проблему компаній у нестачі у певних галузях досвідчених працівників. Освітня програма, розрахована на молодь, жінок та старших співробітників, передусім має на меті зацікавити людей у тих професіях, на які існує попит на ринку.

Цього року над звітом про стан німецької єдності вперше працювало виключно міністерство внутрішніх справ Німеччини, висвітлюючи лише питання економічного розвитку та демографічних змін. Раніше звіт об'єднував дослідження інших міністерств. Нині ж таким темам як розвиток транспорту й інфраструктури, забруднення довкілля та злочинність уваги приділено не було.

Deutsche Welle