Куди дрейфує глобальний ринок скрапленого газу?

На початку цього року Оксфордський інститут енергетичних досліджень оприлюднив результати дослідження європейського газового ринку "Вплив глобалізації на майбутні поставки газу та ціни в ЄС: попит на газ в Азії та поставки газу із Північної Америки". За словами керівника проекту, проф. Х.Роджерса, метою дослідження було проаналізувати різні сценарії розвитку азійського (Японія, Південна Корея, Тайвань, Китай, Індія) та північно- американського (США, Канада, Мексика) ринків скрапленого газу та спрогнозувати їх фундаментальний вплив на розвиток європейського газового ринку (27 країн ЄС + Туреччина) впродовж наступних 15 років.

Формування ціни на газ на північно-американському газовому ринку

Як відомо, газовий ринок США є одним з найбільш нерегульованих (лібералізованих) ринків у світі. Ціна на газ в США формується на торгівельних майданчиках (хабах). Головним сигналом для регіону Північної Америки є ціна газу, що формується на торгівельній площадці Henry Hub, де відбувається цінова конкуренція традиційного, скрапленого та сланцевого газу. Газові ринки США, Канади та Мексики є глибоко інтегрованими, отже газові кордони між цими країнами є практично "прозорими". Ціна на газ на інших торгівельних майданчиках регіону відрізняється від індикативної ціни Henry Hub лише на суму транспортних витрат та коефіцієнт попиту на окремих локальних ринках.

У 2000-х, очікуючи значне зростання імпорту СПГ в США, американські енергетичні компанії побудували СПГ-термінали, загальна потужність яких нині складає близько 157,6 млрд. куб. м. газу на рік, в Канаді — 10,4 млрд. куб. м. газу на рік, в Мексиці — 15,5 млрд. куб. м. газу на рік. Отже, загальна потужність усіх СПГ-терміналів Північної Америки нині становить близько 183,5 млрд. куб. м. газу. Внаслідок стрімкого зростання обсягів видобування сланцевого газу в США у 2011 році, імпорт СПГ було майже призупинено, більша частина потужностей терміналів не використовувалась, енергокомпанії зазнали збитків. Прогнози подальшого зростання обсягів видобування сланцевого газу в США змусили деяких власників СПГ-терміналів розпочати їх переобладнання з регазифікації газу на його скраплення з метою подальшого експорту американського газу на азійський та європейський енергоринки.

Формування ціни на газ на європейському газовому ринку

На відміну від британського газового ринку, який з 1990-х років вважається повністю лібералізованим, в континентальній Європі з 2000-х років домінували довгострокові контракти на поставки трубопровідного та скрапленого газу, ціна на який переважно індексується відповідно до зваженої ринкової ціни на нафту та нафтопродукти за останні 6-9 місяців. Як правило, формула ціни та обсяги газу що поставляються на умовах "бери або плати" переглядається кожні 3-5 років.

На початку 2000-х, Європейська Комісія взяла курс на лібералізацію газового ринку та побудову системи торгівельних майданчиків (хабів), де трубопровідний газ конкуруватиме із скрапленим. Падіння попиту на газ в ЄС у 2008-2009 роках співпало із різким зростанням обсягів імпорту скрапленого газу до ЄС із Катару та інших країн. У більшості промислових споживачів з'явилась можливість обирати, або і надалі платити надвисоку ціну за газ за довгостроковими контрактами на умовах "бери або плати", або купувати скраплений газ на торгівельній площадці за нижчою ціною та в обсягах, що відповідають сформованому попиту. Зростання попиту на СПГ поступово призводило до його здорожчання та наближення його спотової ціни до ціни трубопровідного газу. Водночас, впродовж останніх 5 років ціна скрапленого газу на британському торгівельному майданчику (NBP) майже не перевищувала середньозваженої європейської ціни трубопровідного газу за довгостроковими контрактами індексованими до нафти (BAFA).

Співвідношення між ціною скрапленого газу у Великобританії (NBP) та середньозваженою європейською ціною на трубопровідний газ за період 2001- 2011 рр.

Формування ціни на газ на азійському ринку скрапленого газу

В Азійському регіоні переважна частина скрапленого газу, під час підписання довгострокових контрактів, також привязується до ринкової ціни на нафту. Однак, на відміну від практики контрактів для трубопроводного транспорту, ціна скрапленого газу впродовж виконання підписаних контрактів не змінюється, в той час, як формула формування ціни на газ по наступних котрактах завжди є предметом переговорів.

Внаслідок високих цінових котувань скрапленого газу, азійський ринок СПГ вважається найбільш ліквідним для глобальних трейдерів. Отже, високі ціни на СПГ на японському торгівельному майданчику (JCC) мають вплив не лише на формування високої ціни у регіоні, а також становлять загрозу для поставок скрапленого газу до Європи, призводячи до поступового підвищення його ціни на усіх європейських торгівельних майданчиках. Так, за повідомленням японських інформаційних агенств, з початку 2012 року обсяги імпорту скрапленого газу до країни збільшились на більше ніж 50% порівняно з аналогічним періодом 2011 року.

У 2011 році обсяги глобального ринку скрапленого газу становили близько 300 млрд. куб. м., 81% газу продавалось за довготерміновими контрактами, 19% за спотовими цінами. Переважна частина обсягів скрапленого газу надходила на азійський ринок СПГ, де імпортери платили максимальну ціну за газ (560-634 дол. США за тис. куб. м.). Решта газу надходила на європейський (410-485 дол. США за тис.куб.м.) та північно-американський (130-170 дол. США за тис.куб.м.) ринки, де ціна СПГ була помітно нижчою.

Структура імпорту скрапленого газу на глобальному ринку СПГ в період січня- серпня 2011 року

Отже, на думку дослідників, крім заходів, що вживаються Європейською Комісією та країнами ЄС з метою подальшої лібералізації та розвитку інфраструктури європейського газового ринку, визначальним фактором функціонування майбутньої моделі інтегрованого газового ринку ЄС та формування конкуренції між скрапленим та трубопровідним газом на торгівельних майданчиках ЄС, буде попит на СПГ, що складатиметься на Азійському ринку скрапленого газу та обсяги видобування сланцевого газу в США , які визначатимуть потребу країни у СПГ для врівноваження попиту і пропозиції в період 2010-2025 років.

Як зауважив проф. Х. Роджерс, для проектування подальшої траєкторії розвитку європейського газового ринку, у досліджені було розглянуто різні комбінації 4 базових сценаріїв:

— Сценарій 1: Високий попит на СПГ в Азійському регіоні;

— Сценарій 2: Низький попит на СПГ в Азійському регіоні;

— Сценарій 3: Високий рівень видобування сланцевого газу в США;

— Сценарій 4: Низький рівень видобування сланцевого газу в США.

Прогноз попиту на Азійському ринку СПГ: 2010-2025 роки

Як вважають дослідники, попит на СПГ в Азійському регіоні в період 2010- 2025 років визначатиметься темпами розвитку найбільш динамічних економік регіону — Індії та Китаю. Сценарій 1 побудований на прогнозних показниках сценарію "Нової енергетичної політики", передбаченому Світовим енергетичним оглядом-2010, підготовленим Міжнародною енергетичною агенцією. За цим сценарієм, завдяки впровадженню енергоощадних технологій, розвитку ядерної та відновлювальної енергетики, зростання попиту на газ в країнах Азійського регіону відбуватиметься уповільнено. В період з 2010 до 2025 року експерти прогнозують його зростання із 183 до 280 млрд. куб. м. газу на рік.

Сценарій 2 передбачає 25-30% збільшення споживання газу в регіоні порівняно до Сценарію 1, тобто 229-336 млрд. куб. м. газу на рік.

Прогнозні показники імпорту СПГ країнами Азійського регіону за Сценаріями 1та 2

Прогноз обсягів видобування газу в США на 2010-2025 роки

Економічна рецесія 2008-2009 рр. в США призвела до спаду обсягів виробництва багатьох підприємств. Падіння попиту на енергоресурси в цей період спровокувало до значного зниження внутрішньої ціни на газ. Так, впродовж останніх двох післякризових років, ціна на газ на найбільш відомому торгівельному майданчику США — Henry Hub — коливалась в межах 130- 170 дол. США за тис. куб. м. Представники галузі заявляють, що видобування сланцевого газу є економічно виправданим за ринкової ціни на газ не менше 242 дол. США за тис. куб. м. Отже, за умов збереження низької ціни на газ в США впродовж 2012 року (Сценарій 4), існує загроза різкого спаду обсягів внутрішнього видобування не лише нетрадиційного, а і звичайного газу, падіння виробництва газу заміщюватиметься імпортом більш дорогого скрапленого газу.

Водночас, за оптимістичними прогнозами експертів (Сценарій 3), ціна на газ в США у 2012-2013 роках підніметься до рівня NBP, а частка сланцевого газу в газовому балансі США зростатиме з 14% у 2009 році до 46% у 2035 році.

Прогноз обсягів видобування газу в США залежно до ціни газу, що буде сформована на Henry Hub

Прогноз поставок російського трубопровідного газу до ЄС

Згідно російської Енергетичної Стратегії до 2030 року, наявні обсяги експорту російського газу ("Газпром" та інші видобувні компанії) до ЄС у 2013 році становитимуть 259 млрд. куб. м. на рік; у 2015 році — 257 млрд. куб. м. на рік; у 2020 році — 290 млрд. куб. м. на рік; у 2022 році — 286 млрд. куб. м. на рік; у 2030 році — 289 млрд. куб. м. на рік. Однак, на думку дослідників, за умов динамічного розвитку ринку скрапленого газу в ЄС, поставки російського газу зростатимуть повільно і у 2025 році не перевищуватимуть 230 млрд. куб. м. на рік.

Потенціал імпорту трубопровідного газу до ЄС: 2010-2025 рр.

Моделювання різних комбінацій сценаріїв дозволило дослідникам зробити наступні висновки:

1. За умов співпадіння Сценарію 1 (високий попит на СПГ в Азійському регіоні) та Сценарію 3 (високий рівень видобування сланцевого газу в США), вартість скрапленого газу в Європі зростатиме до рівня спотових цін на азійському ринку СПГ, при досягненні цінової різниці між британським торгівельним майданчиком NBP та американським — Henry Hub у 130 дол. за тис. куб. м. газу, починаючи з 2015 року американські виробники сланцевого газу розпочнуть експорт газу до ЄС. А у 2017 році відбудеться вирівнювання ціни на газ на американському, азійському та європейському ринках СПГ. Експорт трубопровідного газу до ЄС буде обмежений лише кількістю газу законтрактованого на умовах "бери або плати", а починаючи з 2020 року його обсяги будуть скорочуватись. За таким сценарієм, імовірність зміни формули ціни на газ за довгостроковими контрактами та прив'язки її до котувань газу на торгівельних майданчиках ЄС (хабах) є доволі високою.

2. За умов співпадіння Сценарію 4 (низький рівень видобування сланцевого газу в США) та Сценарію 1 (високий попит на СПГ в Азійському регіоні), для задоволення внутрішнього попиту, США збільшуватимуть обсяги імпорту СПГ. При цьому ціна газу на торгівельному майданчику Henry Hub збільшиться до рівня ціни на NBP, у 2016 році відбудеться вирівнювання ціни на газ на американському, азійському та європейському ринках СПГ. При цьому, спотова ціна газу в Європі буде вищою ціни трубопровідного газу за довгостроковими контрактами, а його постачальники збільшуватимуть обсяги експорту до ЄС. За таким сценарієм, прив'язка європейської ціни на газ до ціни на нафту та нафтопродукти збережеться.

3. За умов співпадіння Сценарію 4 (низький рівень видобування сланцевого газу в США) та Сценарію 2 (низький попит на СПГ в Азійському регіоні), до 2016 року відбудеться вирівнювання ціни на газ на американському, азійському та європейському ринках СПГ. За умов збереження ціни по довгострокових контрактах вище спотового ринку СПГ, обсяги споживання трубопровідного газу в ЄС будуть скорочуватись. З метою збереження або збільшення обсягів продажу газу в ЄС, постачальники трубопровідного газу вимушені будуть зменшити ціну газу до його значення на торгівельному майданчику NBP. За таким сценарієм, імовірність зміни формули ціни на газ за довгостроковими контрактами та прив'язки її до котувань газу на торгівельних майданчиках ЄС (хабах) є доволі високою.

4. За умов співпадіння Сценарію 2 (низький попит на СПГ в Азійському регіоні) та Сценарію 3 (високий рівень видобування сланцевого газу в США), у 2017 році відбудеться вирівнювання ціни на газ на американському, азійському та європейському ринках СПГ, ціна на СПГ на торгівельному майданчику NBP значно зменшиться (до 150 дол. США за тис. куб. м. і менше). Європейський ринок буде перенасичений пропозиціями СПГ, поступово ціна газу в ЄС наближатиметься до ціни газу на Henry Hub. Якщо постачальники трубопровідного газу відмовляться зменшити ціну на газ до рівня спотових цін на європейських торгівельних майданчиках, доля трубопровідного газу на ринку ЄС до 2025 року скоротиться до 10%.

Отже, Результати дослідження "Вплив глобалізації на майбутні поставки газу та ціни в ЄС: попит на газ в Азії та поставки газу із Північної Америки" Оксфордського інституту енергетичних досліджень свідчать про поступове формування глобального ринку скрапленого газу, який складатиметься із трьох взаємозалежних регіонів: Північної Америки, Європи та Азії. Поглеблення інтеграції цих регіональних ринків призведе до вирівнювання ціни на скраплений газ на цих ринках та загострення їх цінової конкуренції з трубопровідним газом.

За більшістю сценаріїв розглянутих в рамках дослідження впродовж наступних 15 років передбачається збільшення обсягів імпорту скрапленого газу до ЄС, що свідчить про можливість поступового загострення на європейському енергоринку цінової конкуренції між скрапленим та трубопровідним газом, збільшення обсягів торгівлі скрапленим газом в ЄС за короткостроковими контрактами.

За умов подальшого нарощування обсягів видобування сланцевого газу в США, поставки американського СПГ на газовий ринок ЄС можуть розпочатись вже у 2015 році.

Ситуація з прив'язкою ціни трубопровідного газу до котувань СПГ на європейських торгівельних майданчиках, залишається невизначеною та залежатиме від економічної ситуації в країнах Азійського регіону, тренду розвитку глобального ринку СПГ та темпів розвитку системи газових інтерконекторів у ЄС.

Владислав Дейнеко, директор енергетичних програм "Аналітичного центру регіонального співробітництва" (м.Львів), спеціально для "Української енергетики"

Ukrаїнська Energетика