Модернізація ГТС є перспективною для шведських компаній

Міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко висловив думку про існування суттєвих перспектив для шведських компаній у модернізації української газотранспортної системи, приватизації українських енергетичних об'єктів, реалізації проектів у сферах інформаційних технологій, суднобудування, сільського господарства, переробної промисловості, комунального господарства тощо. Про це міністр заявив під час зустрічі з державним секретарем міністра торгівлі Королівства Швеція Гуннаром Уумом, передає прес-служба Мінекономрозвитку.

Під час зустрічі було обговорено стан та перспективи розвитку торговельно- економічного та інвестиційного співробітництва між Україною та Швецією, зокрема можливості поглиблення співпраці у сфері ефективного використання енергетичних ресурсів, актуальні питання європейської інтеграції України, зокрема підготовку до початку функціонування поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС після підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС, можливої участі шведських компаній у модернізації української газотранспортної системи, перспективні двосторонні проекти у різних сферах економіки тощо.

Державний секретар Уум позитивно оцінив суттєве зростання двостороннього товарообігу в 2011 р. та наголосив на існуванні реальних можливостей подвоєння обсягів українсько-шведської торгівлі у середньостроковій перспективі. Уум підкреслив зацікавленість шведських підприємців у розширенні своєї діяльності в Україні, а також висловив сподівання на успішність кроків українського уряду з питань поліпшення інвестиційного клімату, дерегуляції підприємницької діяльності та оперативного вирішення окремих проблемних питань шведських компаній в Україні.

Державний секретар відзначив суттєвий потенціал двосторонньої співпраці у енергетичній галузі, зокрема стосовно реалізації проектів енергозбереження в комунальній сфері, підвищення енергоефективності, охорони навколишнього природного середовища, сфері сільського господарства тощо. Уум підкреслив також важливість роботи по прискореній адаптації українського законодавства та стандартів до норм ЄС, що, на думку шведської сторони, дасть можливість Україні отримати доступ до ринку ЄС, а українській економіці в повній мірі використати можливості ЗВТ між Україною та ЄС.

Порошенко наголосив на зацікавленості української сторони у вивченні шведського досвіду в питаннях дерегуляції підприємницької діяльності, покращенні інвестиційного клімату, заходах з підтримки національних експортерів.

Нагадаємо, 28 березня ц.р. комітет з конкурсних торгів НАК "Нафтогаз України" визначив переможцем тендеру по оцінці української ГТС компанію Baker Tilly — Ukraine, яка повинна провести оцінку вартості активів системи магістрального трубопровідного транспорту газу України, у тому числі підземних сховищ газу та об'єктів інфраструктури, у термін до 1 серпня 2012 р.

Зазначимо, Україна має намір визначити вартість своєї газотранспортної системи, на базі якої Київ сподівається створити транспортний консорціум з Росією і Євросоюзом, заявив Чупрун. Оцінювач ГТС днями буде оголошений за підсумками тендеру. "Якщо постане питання про тристоронній консорціум, то одне з основних питань — це вартість нашої ГТС", — пояснив заступник голови "Нафтогазу".

Україна зараз є основним транзитером російського газу в Європу, дозволяючи прокачувати близько 120 млрд кубометрів російського газу в напрямку Європи в рік. Проте останнім часом "Газпром" активно працює над альтернативними проектами — "Південним потоком" і розширенням "Північного потоку". У Москві вже заявили, що після завершення обох "потоків" значення України як транзитера російського газу знизиться до нуля.

Введення в дію одного з маршрутів "Північного потоку" може забрати в України близько 40% нинішніх транзитних об'ємів, а по завершенню будівництва "Південного потоку" ГТС залишаться лише постачання газу українським споживачам, погрожує Москва. Зазначимо, раніше керівництво російського газового монополіста назвало Україну винуватцем лютневих недопостачань російського газу в Європу.

Однак у Єврокомісії вважають інакше — враховуючи те, що потреба в природному газі в найближчі роки буде рости, українська ГТС буде залишатися важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент, заявляв раніше представник ЄК.

Зазначимо, деякі експерти вважали, що Росія може відмовитися від будівництва "Південного потоку", в разі домовленостей з Україною щодо газового питання, а особливо при отриманні контролю над українською ГТС. Проте до цих пір газовий конфлікт між Києвом і Москвою не вирішений. Раніше в "Газпромі" заявляли, що РФ не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи України.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевої ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки. Замість цього надзвичайний і повноважний посол РФ в Україні Михайло Зурабов заявив, що терміни підписання нової угоди щодо газу між Україною і Росією будуть залежати від терміну оцінки української ГТС.

А поки йдуть переговори, Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу. " Нафтогаз " планує підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, придбаного в Європі.

РБК-Украина