Експерти вчергове нагадали уряду про біогаз

На відкритому засіданні, яке було організоване вчора Київським міжнародним енергетичним клубом "Q-club" та Науково-технічним центром "Біомаса", провідні експерти галузі вчергове закликали владу до вирішення питання про "зелений" тариф для біогазу.

Директор НТЦ "Біомаса" Георгій Гелетуха в ході свого виступу навів останні дані, оприлюднені Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження, які серед перспективних альтернативних джерел виокремлюють вітрову, сонячну енергетику та енергетику малих гідроелектростанцій, але зовсім не згадують при цьому про біомасу.

"Одразу виникає питання: "Чи ставиться хрест на біоенергетиці?", — риторично запитав фахівець. І додав: "Ми оцінюємо такі плани, як шкоду національним інтересам України на користь фінансових інтересів окремих комерційних структур. В цьому плані вето на біогаз не виглядає як випадковість!".

Гелетуха повідомив, що в Україні наразі функціонує до 10 біогазових установок. "Люди розуміють що хочуть розвивати далі", — переконаний експерт.

Директор НТЦ "Біомаса" Георгій Гелетуха (справа)

За його інформацією, до 2020 року за рахунок біогазових технологій можливо замінити від 2,5 до 8 млрд. кубометрів природного газу, що в еквіваленті складає 350 МВт електричної та 500 МВт теплової енергії, і коштуватиме 12 млрд. грн. Варто, на його думку, розглянути й можливість виробництва біометану в обсязі до 5 млрд. кубометрів та його подачу в газопроводи.

"Але щоб ці проекти були цікаві інвестору, необхідно встановити коефіцієнт 3 для енергії з біогазу на основі сільськогосподарських відходів та 2,7 для всіх інших видів біогазу. Такі "зелені" тарифи будуть мати окупність в межах 5-7 років", — запевняє Георгій Гелетуха.

Крім того, він наголосив, що впровадження таких технологій покращить екологію, розвиток місцевої економіки, стимулюватиме створення нових робочих місць, посилить енергетичну безпеку держави.

Ще одна ідея НТЦ "Біомаса" полягає у відкритті в рамках нацпроекту "Енергія природи" проекту "Енергія біогазу". "Сектор біогазу і біомаси потребує адекватної та незалежної оцінки з боку держави", — переконаний експерт.

Дані аргументи підтвердив координатор проекту USELF Європейського банку реконструкції та розвитку Валентин Дідик, за інформацією якого серед 61 проекту, поданого на розгляд програми минулого року, 16 стосувались біогазу. "Ми вважаємо, що нормальний бізнес повинен бути забезпечений "зеленим" тарифом", — сказав він.

На підтримку даного твердження керівник робочої групи Fachverband Biogas Ларс Клінкмюллер зауважив, що в Німеччині на даний час функціонує 7100 біогазових установок, які виробляють 18 млн. МВт-год на рік. "Надійність фінансування установки залежить від підтримки держави", — натякнув іноземний експерт на "зелений" тариф як засіб стимулювання.

Нагадаємо, 1 листопада 2011 року Президент України Віктор Янукович надав відповідні пропозиції до Закону "Про внесення змін до статті 17-1 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу", наклавши тим самим вето на законопроект, який пройшов друге читання.

7 листопада ІА "Інтерфакс-Україна" із посиланням на коментар заступника директора Інституту відновлювальної енергетики (ІВЕ) НАН України Степана Кудрю, розповсюдила інформацію про те, що президент ветував згаданий закон, засновуючись на некоректній інформації, яку наукова установа, за його словами, не надавала.

11 листопада дана інформація була підтверджена заступником директора з наукової роботи ІВЕ НАНУ Віктором Резцовим в офіційному листі на ім'я голови профільного комітету ВРУ. Зокрема, в зверненні сказано про те, що даною науковою установою за останній рік не надавались жодні документи Державному агентству з енергоефективності та енергозбереження України та Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, з яких можна було б зробити висновки, які фігурують в зауваженнях президента, апелюючи до того, що собівартість виробництва електроенергії з біогазу окремо не визначалась.

16 листопада Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки прийняв рішення про звернення до президента із проханням переглянути зауваження до закону про введення "зеленого" тарифу на електроенергію, що виробляється з біогазу.

17 листопада Держенергоефективності офіційно заявило про те, що встановлення "зеленого" тарифу на електроенергію, що виробляється з біогазу, економічно необґрунтовано. Така точка зору викладена також у листі відомства, який було направлено в Мінекономрозвитку напередодні вета президента.

2 грудня Мінекономрозвитку підтвердило "Українській енергетиці", що опрацьовує даний закон, виконуючи доручення Кабінету Міністрів України. 9 грудня надійшла відповідь і від Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики.

Довідка "Української енергетики":

6 жовтня 2011 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до статті 17-1 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу" (реєстраційний No8028) у другому читанні та в цілому. "За" проголосували 349 депутатських карток, в тому числі від фракції Партії Регіонів — 179, фракції БЮТ — 72, фракції Наша Україна-Народна Самооборона — 25, фракції КПУ — 25, фракції Народної Партії — 20, групи "Реформи заради майбутнього" — 20, та 8 карток позафракційних депутатів. Ініціаторами законопроекту є заступник голови комітету ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Олександр Горошкевич та голова комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики Микола Мартиненко.

Ірина Петренко, "Українська енергетика"