ДТЕК переміг у змаганнях за Київенерго

ДТЕК стане головним власником Київенерго

На відміну від попереднього продажу Західенерго, у продажу 25% акцій Київенерго взяли участь двоє учасників, що дозволило збільшити стартову ціну на понад 18 мільйонів гривень.

Переможець конкурсу, зареєстрована на Кіпрі компанія ДТЕК Холдінгз Лімітед, що є енергетичним підрозділом бізнес-імперії Рината Ахметова СКМ, придбала 25% акцій Київенерго за 450 мільйонів 500 тисяч гривень при стартовій ціні у 432 мільйони гривень.

Два тижні тому ДТЕК також виграв конкурс із продажу 45% акцій Західенерго, запропонувавши за акції 1 мільярд 932 мільйони 100 тисяч гривень — лише на 100 тисяч більше за стартову ціну. Проте тоді ДТЕК був єдиним учасником конкурсу.

Тепер, при продажу Київенерго, у конкурсі взяли участь дві компанії. Другий учасник — Полтаваобленего, що, за інформацією ЗМІ, контролюється Костянтином Григоришиним та Ігорем Коломойським, — запропонував за акції Київенерго 446 мільйонів гривень. При цьому учасники конкурсу пройшли 5 кроків торгів.

ДТЕК вже володіє майже 47% акцій Київенерго.

Продаж 25% акцій Київенерго — енергетичної компанії, що забезпечує теплом і світлом українську столицю,- став другим продажем після відновлення приватизації української енергетики.

Загалом, від продажу державних пакетів Західенерго та Київенерго уряд розраховував отримати близько 2,5 мільярдів гривень.

На січень 2012 року заплановано продаж державних пакетів акцій ще двох енергокомпаній — Дніпроенерго та Донецькобленерго. Конкурси "без варіантів"

"Стронні компанії не хочуть зв'язуватися або володіти компаніями, де у них немає контрольного пакету акцій за умов, коли інтереси міноритарних акціонерів, та й навіть не дуже міноритарних, не захищені в Україні, а корпоративне управління є недосконалим"

Ільдар Газізулін, МЦПД

Оглядачі ж звертають увагу на те, що умови всіх конкурсів під час другої "хвилі" приватизації енергетики виписані "під одного покупця".

При тому, наскільки незахищеними є в Україні права міноритарних акціонерів, сподіватися на те, що хтось із іноземних інвесторів зважиться придбати пакет у 45%, як у випадку із Західенерго, або тим більше у 25%, як і випадку із Київенерго, — цілком марна справа, адже захистити свої права власника чи впливати на рішення керівництва компанії із таким пакетом акцій неможливо — каже провідний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін:

"Сторонні компанії не хочуть зв'язуватися або володіти компаніями, де у них немає контрольного пакету акцій за умов, коли інтереси міноритарних акціонерів, та й навіть не дуже міноритарних, не захищені в Україні, а корпоративне управління є недосконалим", — каже Ільдар Газізулін.

Експерт також звертає увагу на останню тенденцію української приватизації — конкурси із одим часником.

25 листопада Фонд державного майна провів конкурс з продажу 45% акцій Західенерго. ДТЕК була єдиним учасником конкурсу і запропонувала державі за 45% акцій Західенерго лише на 100 тисяч гривень більше за стартову ціну підприємства, що становила 1 мільярд 932 мільйони гривень.

Оскільки у конкурсі брав участь лише один учасник, то ФДМ ухвалив рішення провести незалежну оцінку держпакету, а потім запропонувати єдиному покупцю пакет за ціною оцінювання. Як повідомили у ФДМ, незалежного оцінщика має бути обрано 14 грудня.

За таким же принципом конкурсу із одним учасником у березні поточного року відбулася ще одна "велика" приватизація цього року — продаж 93% акцій Укртелекому — українського монополіста стаціонарного зв'язку, хоча тоді держава продавала більше, ніж контрольний пакет.

BBC Українська служба