Росія надасть Білорусії кредит на будівництво першої в країні АЕС в обсязі до 10 млрд дол

Росія надасть Білорусії кредит на будівництво першої в країні атомної електростанції (АЕС) в обсязі до 10 млрд дол. Як повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, термін використання цих коштів складе 10 років, а погасити борг Мінську належить протягом 15 років.

Раніше Білорусія офіційно звернулася до уряду РФ із проханням про виділення державного кредиту у розмірі 9 млрд дол., призначених як на зведення самої АЕС, так і на інфраструктуру. Російський Мінфін у відповідь на це звернення заявляв, що Росія може надати Білорусії кредит у вигляді товарів і послуг на суму понад 7 млрд дол., крім того, розглядалася можливість надання нетоварного кредиту на суму, що залишилася.

У Білорусії планується будівництво АЕС потужністю 2,4 тис. МВт (2 блоки до 1,2 тис. МВт кожен) за російським проектом "АЕС-2006". Генеральним підрядником виступає російська компанія "Атомбудекспорт", в якості субпостачальників будуть в певній мірі виступати білоруські виробничі організації. Перший блок атомної електростанції планується ввести в експлуатацію в 2017 р., другий — в 2018 р.

У проекті "АЕС-2006" застосовані чотири активних канали систем безпеки, які дублюють один одного, пристрій локалізації розплаву, система пасивного відводу тепла з-під оболонки реактора і система пасивного відводу тепла від парогенераторів, система видалення водню, подвійна захисна оболонка будівлі реактора і інші технічні рішення. Жодна з діючих станцій у світі не оснащена подібною конфігурацією систем безпеки.

Згідно з указом Президента Білорусії Олександра Лукашенка, АЕС буде розміщена на Островецькому майданчику (Островецкий район, Гродненська область). Під ці цілі виділено земельну ділянку площею 449,94 га, розташовану за 1,5 км на північний схід від села Бобровніки і на південь від села Авени.

Питання про будівництво АЕС в Білорусії опрацьовувалося ще на початку 1990- х рр. Національною академією наук було визначено більше 70 потенційних майданчиків для розміщення станції. У грудні 2008 р. в якості місця будівництва визначено Островецький майданчик.

Брати участь у будівництві, крім Росії, був готовий ряд країн (Франція, США, Китай, Чехія та ін.). Білоруською стороною було зроблено пропозицію Китаю і США взяти участь у будівництві АЕС. Але російська сторона поставила ультиматум: або АЕС будується виключно силами російської компанії, або РФ не бере участі в реалізації цього проекту.

Довгий час головною перешкодою для підписання пакета угод про будівництво АЕС була відсутність спільного білорусько-російського підприємства зі збуту електроенергії. Передбачається також, що проект Білоруської АЕС може виявитися невигідним Росії, так як Польща, Литва, Білорусія і Калінінградська область у найближчі роки планують побудувати чотири атомні станції. Тим не менш, 11 жовтня 2011 р. ЗАТ "Атомбудекспорт" і ГУ "Дирекція будівництва атомної електростанції" (Білорусія) підписали контрактну угоду зі спорудження енергоблоків No 1 та No 2 АЕС на Островецкой майданчику в Гродненській області.

Зазначимо, до 2016 р. російська сторона припускає ввести в експлуатацію Балтійську АЕС , яка частково буде конкурувати у частині експорту електроенергії.

РБК-Украина