Де буде зберігатися газ з «Північного потоку»?

Найбільше в Західній Європі підземне газосховище в Редені потужністю в 4,2 мільярда кубометрів буде з'єднане з Nord Stream за допомогою трубопроводу NEL і зможе оперативно вирівнювати коливання попиту на ринку.

Єдиним системоутворюючим елементом проекту Nord Stream, який спочатку був практично готовий, є підземне сховище газу (ПСГ) в Реден — маленькому населеному пункті на північний захід від Бремена у федеральній землі Нижня Саксонія. "Північний потік" — найбільший у Європі підводний газопровід, "Реден" — найбільше в Центральній Європі газосховище. Цілком очевидно, що їх неодмінно треба було з'єднати одне з одним", — говорить Герхард Кеніг (Gerhard KЖnig), глава спільного німецько-російського газоторгового підприємства Wingas.

Сибірський газ в нижньосаксонських надрах

Це СП є дітищем німецької компанії Wintershall і російського концерну "Газпром" — акціонерів "Північного потоку". І саме йому належить сховище, якому за межами Росії і України в Європі немає рівних.

Реденське ПСГ є відпрацьоване газове родовище, що розташоване на глибині приблизно дві тисячі метрів. Його площа — 8 квадратних кілометрів: тут спокійно помістилися б 910 футбольних полів. Тож наземні споруди, що поблискують на сонці серед сільськогосподарських угідь, — це лише верхівка айсберга.

Сполучна ланка — газопровід NEL

Введене в дію в 1993 році, ПСГ в Редені зберігає останні років десять виключно російський газ. Він надходить сюди по загальнонімецькій газотранспортній системі фірми Wingas, підключеній до магістральних трубопроводів, що йдуть із Західного Сибіру.

Надалі Реден належить грати роль основного резервуара того газу, який будуть качати в Західну Європу через Балтійське море по другій нитці "Північного потоку". Для цього до четвертого кварталу 2012 року планується прокласти газопровід NEL. Він розпочнеться в Любміні, де Nord Stream виходить на сушу, і закінчиться буквально біля огорожі Реденського ПСГ. "Ось тут", — показує ділянку майбутнього будівництва Курт Закмайер (Kurt Sackmaier). Він відповідає в компанії Wintershall за експлуатацію всіх її нафтогазових родовищ в північній частині Німеччини і є за сумісництвом директором цього сховища.

"З одного боку, для нас після завершення будівництва NEL мало що зміниться. Просто з'явиться ще один, третій напрямок, по якому до нас зможе надходити газ", — говорить Курт Закмайер. Потужність Реденського ПСГ, що становить 4,2 мільярда кубометрів робочого газу, нарощувати не будуть: "На мій погляд, основні параметри газосховища зараз оптимальні", — вважає його керівник. Для порівняння: 4,2 мільярда кубометрів — це майже двомісячний обсяг прокачування газу по одній нитці Nord Stream.

З іншого боку, переконаний Курт Закмайер, ритм роботи після приєднання до "Північного потоку" напевно стане більш швидким: "Нам доведеться надалі дуже гнучко і оперативно переходити з режиму закачування на режим відбору". Тому в останні роки низку виробничих процесів у Редені було цілеспрямовано автоматизовано. В результаті сьогодні на технічну підготовку до зміни режиму потрібні всього хвилин сорок. Раніше на це йшли день-два.

Завдяки автоматизації Реденським газосховищем за цілодобовим тризмінним графіком управляють всього… дві людини. Один спвіробітник сидить біля комп'ютерних моніторів на центральному посту, інший здійснює постійний обхід об'єкта. Всього ж в штаті ПСГ — 21 чоловік. Для регулярного техобслуговування і ремонтних робіт залучаються сторонні фахівці.

"Реденське ПСГ призначено для сезонного зберігання газу. Влітку тут буде накопичуватися газ, що надходить по "Північному потоку", а в зимовий період його постачатимуть звідси в різні частини Німеччини, до Бельгії, в Нідерланди", — пояснює стратегічне значення сховища глава Wingas Герхард Кеніг.

Він вказує на вже наявний трубопровід, який веде з Редена на північний захід, в містечко Йемгум біля самого німецько-голландського кордону. У 2013 році Wingas побудує там нове сховище газу. Воно буде безпосередньо пов'язано з дуже розгалуженою газотранспортною системою Нідерландів. "Це забезпечить ідеальну інтеграцію "Північного потоку" в західноєвропейську газову мережу", — підкреслює голова німецько-російського СП.
За матеріалами Deutsche Welle

Finance.ua