«Укргазвидобування» і Shell Exploration and Production Ukraine підписали договір про інвестиції на 800 млн дол

На початковому етапі геологорозвідки очікуються інвестиції Shell під керівництвом Патріка ван Далле на рівні 200 млн дол. Фото з відкритих джерел

ДК "Укргазвидобування" і компанія Shell Exploration and Production Ukraine підписали договір про спільну діяльність. Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.

Договір підписали директор ДК "Укргазвидобування" Юрій Борисов, голова корпорації Shell в Україні Патрік ван Далле і віце-президент Геолого- розвідувального підрозділу корпорації Християн Букович. Підписання договору відбулося в приміщенні Міністерства енергетики та вугільної промисловості в присутності міністра Юрія Бойка.

Договір забезпечить поглиблення партнерства ДК "Укргазвидобування" з компанією Shell і дасть можливість застосувати в Україні новітні технології пошуку вуглеводнів у Дніпровсько-Донецькому басейні. Це дозволить видобувати раніше незадіяні ресурси газу, в тому числі нетрадиційні, що сприятиме збільшенню загального обсягу видобутку газу в Україну.

"Загальний обсяг інвестицій Shell за договором може становити 800 млн дол., зокрема на початковому етапі геологорозвідки очікуються інвестиції Shell на рівні 200 млн дол., А на майбутніх етапах геолого-розвідувальних і пошукових робіт очікувана сума інвестицій Shell складає 600 млн дол." , — йдеться у повідомлення прес-служби Міненерговугілля. Згідно з даними прес- служби, в оновленому договорі про спільну діяльність між ДК "Укргазвидобування" і компанією Shell оптимізована система управління проектом. "Зокрема, Shell бере на себе відповідальність за ведення поточних справ, спільної діяльності та вирішення договірних, фінансових та технічних питань у рамках проекту, при цьому ключові питання сторони вирішуватимуть спільно.

Договором також передбачено зобов'язання Shell сприяти розвитку технічних можливостей ДК "Укргазвидобування" в галузі розвитку, розробки і видобутку нетрадиційного газу, як шляхом залучення працівників української сторони до проведення робіт в рамках спільної діяльності, так і шляхом організації навчання та тренінгів для місцевих спеціалістів на різноманітних проектах Shell", — йдеться в повідомленні прес-служби.

Загальна кількість пошуково-розвідувальних свердловин становитиме приблизно 15-20, а повномасштабна розробка потребуватиме буріння від 500 до 1000 свердловин, ці свердловини будуть мати глибину від 3 тис. м до 6 тис. м і будуть пробурені в технічно складний пластах.

Згідно з оновленим договором, роботи будуть проводитися на шести ліцензійних ділянках: Шебелинська, Західно-Шебелинська, Павловсько- Світловська, Мелеховська, Герсеванівська і Ново-Мечебіловска.

У серпні 2007 року "Укргазвидобування" і компанія Shell Ukraine затвердили перший етап робочої програми про початок спільної розробки Донецько- Дніпровської западини, після чого були проведені розвідувальні роботи за технологією 2D. Вартість робіт не перевищила 1 млн дол, хоча загальні зобов'язання Shell з інвестицій в розробку родовищ — понад 100 млн дол. Цього року в Shell також заявили про зацікавленість у розробці Юзівського нафтогазового родовища і про намір інвестувати до 1 млрд дол в проекти по видобутку сланцевого газу в країні. Його видобуток мав стати наймасштабнішим проектом Shell в Україні.

Також це не перша, але, мабуть, найефективніша спроба британсько- голландської компанії почати роботу в Україні. Ще в 1997 році Shell запропонувала Україні приватизувати українську газотранспортну систему. Компанія оцінила її в 12 млрд дол. Президент і уряд відхилили цю пропозицію. Вже в 1999 році компанія отримала ліцензію на розвідку шельфу Чорного моря, але вона так і не була проведена. У наступні роки до цих проектів не поверталися.

Щодо видобутку сланцевого газу, то ще в 2010 році голова Міненергоуглепрома Юрій Бойко повідомив, що його міністерство веде переговори про створення спільного підприємства з Shell і американської ExxonMobil з видобутку вугільного метану і сланцевого газу на території України, що розглядається нашою країною як шлях зниження залежності від поставок російського газу.

Втім, експерти поки вважають проект видобутку сланцевого газу в Україні малореалістичним. За словами експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, використання скрапленого газу (LNG), видобуток газу-метану вугільних пластів і видобуток сланцевого газу дає економію в 15 млрд куб. м. газу. Однак, на його думку, "проекти видобутку сланцевого газу і терміналу LNG є більш фантастичними, ніж реалістичними". Крім того, видобуток сланцевого газу із застосуванням технології гідророзриву екологічно небезпечний.

Royal Dutch Shell Group (RDS) створена в 1907 році шляхом злиття англійської Shell Transport and Trading і нідерландської Royal Dutch Petroleum. До складу групи входить 500 компаній. RDS належить 50 нафтопереробних заводів і 46 тис. заправних станцій. У 2010 році компанія отримала 20,5 млрд дол чистого прибутку. Працює в 140 країнах, на її частку  припадає 3% світового видобутку нафти (140 млн т на рік) і 3,5% світового видобутку природного газу.

РБК-Украина