Співпраця США та України в енергетиці поглиблюється

Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань енергетики в Євразійському регіоні Річард Морнінгстар Сполучені Штати Америки та Україна активно співпрацюють у питаннях енергетики. На цьому наголосив Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань енергетики в Євразійському регіоні Річард Морнінгстар. На слуханнях, що відбулися у четвер у підкомітеті з питань Європи та Євразії Комітету палати представників із закордонних справ, він виступів з доповіддю на тему енергетичної стратегії США у регіоні.

"Ми обговорюємо питання енергетики на регулярній основі у межах українсько- американської Комісії зі стратегічного партнерства, а також двосторонньої робочої групи з енергетичної безпеки. Україна останнім часом здійснила кроки для зміцнення своєї енергетичної безпеки", — підкреслив Р.Морнінгстар, додавши, що це зокрема стосується розробки планів щодо підвищення забезпечення країни газом як з традиційних, так і нетрадиційних джерел.

За його словами, підписання у лютому Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та США щодо ресурсів газу з нетрадиційних джерел знаменує поглиблення двосторонніх відносин в енергетичній сфері. "Наступним кроком стане співпраця Геологічної служби США і України в оцінці її запасів нетрадиційного газу і надання консультативної допомоги з питань, пов'язаних з екологією та регулюванням", — зазначив Р.Морнінгстар.

Він підкреслив, що США продовжують підтримувати Україну у реалізації заходів, необхідних для залучення іноземних інвесторів, в енергетичний сектор зокрема щодо його прозорості, належного управління та ефективної правової і нормативної бази.

Характеризуючи енергетичну стратегію США у регіоні в цілому, Річард Морнінгстар назвав три її основні складові. "По-перше, ми прагнемо заохочувати розробку нових родовищ нафти і газу, а також підвищувати ефективність використання всіх енергетичних ресурсів. По-друге, ми хочемо допомогти Європі в її прагненні до енергетичної безпеки, зокрема, мета США полягає у сприянні розвитку збалансованої і диверсифікованої енергетичної стратегії з кількома джерелами енергії та з кількома маршрутами на ринок. По-третє, ми хочемо допомогти Каспійським та центральноазійським країнам знайти нові шляхи до ринку, стимулювати економічне зростання і процвітання в цих державах", — сказав Спецпредставник Держдепартаменту США.

Основою політики США, зазначив Р.Морнінгстар, є переконання, що енергетична безпека досягається шляхом диверсифікації постачальників, маршрутів транспортування і споживачів у поєднанні з використанням альтернативних джерел енергії і технологій, а також енергоефективністю. "Відповідно до цього підходу, Адміністрація Обами рішуче підтримує створення нового шляху, так званого Південного коридору, щоб привести природний газ до Європи через Туреччину, з Каспійського регіону і, можливо, інших джерел за межами південно-східних кордонів Європи", — сказав він. Зараз активно триває розробка шельфового родовища Шах-Деніз в Азербайджані, газ з якого першим заповнить Південний коридор, що включає 3 трубопровідні проекти: "Набукко", "Туреччина — Греція — Італія" (ITGI) і Трансадріатичний газопровід (TAP). "У світлі динаміки, досягнутої за останні 18 місяців, ми впевнені, що комерційно життєздатний Південний коридор буде реалізований. Інвестиційні рішення, щоб зробити це можливим, мають з'явитися до кінця цього року", — переконаний американський Спецпредставник. Крім того, на його думку, є всі підстави вважати, що згодом проекти Південного коридору отримають додаткові кошти з інших джерел. При цьому він згадав такі країни, як Туркменістан та Ірак.

Коментуючи енергетичні відносини з іншими країнами регіону, Р.Морнінгстар зазначив, що США підтримують подальше виробництво нафти в Казахстані і нові маршрути для експорту цієї нафти на світові ринки. За його словами, енергетична безпека та інвестиції в енергетику є темами для серйозних двосторонніх дискусій з Росією, які допомагають Вашингтону і Москві знайти напрями взаємовигідної співпраці. "Росія є важливим постачальником нафти і газу, і ми вітаємо ринкове розширення її виробничих потужностей. Ми розглядаємо пропозицію Росії провести конференцію з питань інвестицій в енергетичній сфері в Москві восени", — повідомив Спецпредставник. Він також особливо відзначив постійну взаємодію США з Євросоюзом щодо питань глобальної енергетичної безпеки і ринків, енергетичної політики і стандартів, технологій та науково-дослідної діяльності.

  УКРІНФОРМ