Сонячна енергія

Потенціал сонячної енергії в Україні є достатньо високим для широкого впровадження як фототеплоенергетичного, так і фото-електроенергетичного обладнання практично на всій території.
Річний технічно-досяжний енергетичний потенціал сонячної енергії в Україні є еквівалентним 6 млн т у.п., його використання дозволяє заощадити близько 5 млрд м3 природного газу.
В Україні історично створені сприятливі умови для розвитку сонячної енергетики: — кліматичні умови; — науково-технічний та технологічний потенціал; — потужності виробництва з випуску понад 10 % світових обсягів монокристалічного кремнію для фотоелектричних перетворювачів (за попередні роки виготовлено близько 100 МВт ФЕПів і встановлено 2 МВт автономних сонячних станцій з ККД на сучасному світовому рівні 14-16% ).
Нині Україна входить у першу п'ятірку держав світу (Україна, США, Японія, Німеччина, Китай), що володіють найпотужнішим науковим і виробничим потенціалом для створення і випуску необхідного обладнання та устаткування, здатного вийти на світовий ринок із тривалою експортною перспективою. Україна має також технології й досвід промислового отримання полікремнію — сировини для монокристалічного кремнію, попит на який у світі на сьогодні необмежений, а вартісні показники наближаються до 100 дол. США за 1кг. Щорічно в Україні виробляють фотоелектричних елементів загальною потужністю близько 150 МВт, які практично повністю експортуються- щорічні обсяги впровадження в Україні становлять лише близько 100 кВт.
Основним розробником устаткування для виробництва монокристалічного кремнію (а в перспективі і для отримання полікремнію) в Україні є ДП ЦКБМ "Донець" у м. Луганську.
Промислове виробництво в Україні ФЕПів, модулів та сонячних еле- ктростанцій збільшилось за останні три роки учетверо. Так, лише у 2005 р. ВАТ "Квазар" (м. Київ) виробляв сонячно-енергетичні потужності, здатні генерувати 24 МВт, з них встановлено в Україні 150 кВт. Українські підприємства надають технічну допомогу в реалізації проектів з розвитку сонячної енергетики багатьох країн світу.
За наявними даними, загальна площа змонтованих сонячних колекторів у світі на кінець 2008 року становила 300 млн м2; в Україні впроваджено близько 45 тис. м2 сонячних колекторів. Проблеми подальшого розвитку сонячної енергетики полягають у необхідності вдосконалювати наявну техніку й технології, розробляти нові матеріали, в тому числі й для автономних систем електропостачання, гарячого водопостачання та опалення для житлових та промислових будівель, які нині інтенсивно впроваджуються в усьому світі.

Держагенція енергоефективности України