Альтернатива «мирному атому»

На Київській науковій конференції з атомної енергетики вчені різних країн намагалися визначити, чи можна замінити ядерні реактори в світовій економіці.

Роковини аварії на Чорнобильській АЕС та катастрофа на енергоблоках японської станції Фукусіма-1 знову змусили науковців усього світу замислитися про те, як саме використовувати атомну енергію. Головною тенденцією на кілька наступних років може стати безпека та пошук нових типів реакторів.

Науковці та представники міжнародних організацій, які зібралися в Києві на міжнародній конференції з приводу 25-ї річниці аварії на ЧАЕС, також розмовляли про те, чи варто і далі довіряти атомній енергетиці, і як її можна вдосконалити чи замінити.

За день до цього на зібранні політиків, присвяченому тому ж питанню, усі погодилися, що відмовитися від атомної енергетики просто неможливо, бо це призведе до кризи енергетики по всьому світу та відкине людство в розвитку. Лідери країн здебільшого міркували, як зробити існуючі атомні реактори більш безпечними. Проте це не так легко, адже зараз, за даними МАГАТЕ, в світі працюють 440 реакторів і понад 30% з них потребують заміни чи оновлення. Проте зараз, за словами директора Інституту радіаційного захисту та радіаційної безпеки Франції Жака Репюсара, поки не вироблена потрібна технологія, аби замінити застарілі силові установки. Париж активно розробляє новий тип реактора, так званий проект ІТЕР, який може стати революційним у енергетиці. Проте він буде уведений в експлуатацію, за попередніми даними, лише у 2040 році, тож поки старі реактори принципово нема чим замінити.

На Київській науковій конференції висловлювалася думка, що можна обмежити виробництво енергії на атомних станціях, якщо почати розвивати нетрадиційні та відновлювані джерела енергії. Однак на ці програми потрібно постійно виділяти значні кошти. Лише в США Індустріальна асоціація сонячної енергії отримує від уряду більше $10 млрд і цього вистачає лише на 10% від усієї виробленої енергії.

З іншого боку, науковці згодні, що зараз відмова від атомної енергетики призведе до швидкого зростання цін на викопні ресурси. Адже, за словами голови МАГАТЕ Юкіо Амано, зниження високих цін на ринку енергоресурсів напряму зараз залежить від того, як ефективно використовуватиметься атомна енергія. В цьому питанні є і парадокс, адже використання АЕС може допомогти боротися із забрудненнями довколишнього середовища та змінами клімату. На конференції із захисту довкілля в Канкуні в 2010 році саме ця думка дозволила країнам домовитися хоча б у другорядних питаннях.

Штучне сонце

Виступаючи на Київській конференції, Жак Репюсар заявив, що його країна буде продовжувати дослідження в галузі термоядерної енергетики. Одразу після аварії в Японії Ніколя Саркозі повідомив, що зараз його уряд може призупинити фінансування цього проекту. Адже первинна вартість проекту оцінюється в 15 млрд. євро, а його радіаційна безпека поки точно не доведена. Це рішення французького президента можна пояснити тим, що більшість країн Європи після появи інформації з АЕС Японії призупинили дію старих реакторів.

Проте вже за кілька тижнів голова уряду Франції Франсуа Фійон оголосив, що його країна буде продовжувати вкладати кошти в проект. Для нього також знайшли місце біля Марселю і почали будувати майданчик для реактору нового типу.

За попередніми даними, тип термоядерних реакторів буде більш безпечним для довкілля, і навіть в разі аварії не забруднюватиме довколишнє середовище, як це сталося у Фукусімі та Чорнобилі. Викиди радіації в разі аварії будуть, проте вони не такі значні, аби відселяти населення в радіусі 20 кілометрів.

Проект зараз лише на стадії наукової розробки та початку будівництва реакторів. Тому коли він почне приносити прибутки, невідомо. З іншого боку, головним видом палива в нових реакторах має бути тритій, а кілограм цієї речовини зараз коштує більше $25 млрд. і тому це ставить під велике питання економічну доцільність таких реакторів. Навіть представники уряду Франції зазначили, що це лише науковий проект, а його комерційна доцільність під питанням.

Водночас країни зараз вирішили піти шляхом оновлення своїх вже збудованих реакторів. Європа виділила на проведення експертизи своїх АЕС 14 млрд. євро і збирається перебудувати близько 12 старих енергоблоків. Росія та Китай заявили, що не будуть призупиняти будівництво своїх реакторів, вони вже провели усі потрібні тести і впевнилися, що їхні енергоблоки відповідають стандартам.

Нетрадиційні гроші

Поки науковці намагаються створити безпечний тип атомного реактора, експерти пропонують використовувати нетрадиційні джерела енергії. Адже сонячні чи вітрові електростанції не призводять до витоків радіації чи вибухів.

Однак зараз представники МАГАТЕ вважають, що така енергетика не зможе замінити АЕС, бо вона потребує великих капіталовкладень і не приносить такого прибутку. Особливо за умов економічної кризи, коли фінансування цієї галузі навіть в тих країнах, які раніше були лідерами цієї галузі, значно скоротилося.

На конференції з навколишнього середовища в Канкуні було визнано, що зараз західні країни можуть витрачати на 15% коштів менше на нетрадиційну енергетику, ніж це було 2008 року. А конкуренція між країнами призводить до того, що уряди змушені більше коштів направляти на купівлю нафти чи газу.

У всьому світі ринок сонячної енергетики становить $24 млрд, а це лише десята частина ринку звичайних теплоносіїв. Єдине, що може допомогти країнам перейти на нетрадиційні джерела, — це постійне зростання цін на паливо. Через нестабільну ситуацію в Африці та природні катастрофи в Азії ринок нафти і газу постійно зростає, на сьогодні барель нафти на ринках США вже коштує $120, а це змушує уряди розвинених країн шукати нові підходи, аби не піднімати ціни на бензин та електроенергію. Саме на це, за словами представників Комісії зі змін клімату при ООН, можна розраховувати, коли в 2011 року країни знову зберуться на самміт з охорони довкілля і спробують вирішити, як замінити Кіотський протокол. Адже його дія закінчиться в 2012 році. Проте більшість експертів підкреслюють, що нетрадиційна енергетика залишається задорогою альтернативою для того, аби зараз повністю відмовитися від АЕС.

Вибір дороги

Київська наукова конференція з проблем атомної енергії показала, що зараз світ не готовий закрити усі енергоблоки. Адже навіть скептики пов'язують з цим видом енергії подальший розвиток людства. Якщо, звичайно, не будуть відкриті нові технології, які будуть більш ефективними.

Проте поки основна концепція зводиться до поступового оновлення старих станцій та закриття їх в країнах Європи, які можуть собі це дозволити. Щоб перейти на новий рівень виробництва безпечної енергії, потрібно буде багато років наукових досліджень. Західні експерти, які виступали в Києві, багато надій покладають на термоядерні реактори, проте їхня окупність поки лише далека перспектива.

Поки, за словами Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, світовій громадськості варто задуматися над тим, як зберегти енергію та заощадити її, аби не довелося будувати нові АЕС, адже зараз потреба в електриці в населення Землі щороку зростає на 4%.

ГлавРед