«Зелена» енергетика по-китайськи: сонце, вітер і… «мирний» атом

Китай нині не лише є світовим лідером за обсягом викидів СО2 та чемпіоном світу з експорту. Пекін також є лідером за обсягом інвестицій у відновлювану енергетику.

Після тривалого часу разючого економічного зростання, нарощування темпів виробництва без турботи про наслідки для довкілля Китай стрімко розбудовує сектор відновлюваної енергетики.

Китайська індустрія у галузі відновлюваної енергетики розвивається шаленими темпами, особливо це стосується вітроенергетики та сонячної енергетики. Нині потужності вітроенергетики у Китаї щороку подвоюються. Ніде в світі упродовж 2009 року не було встановлено більше вітряних електростанцій, ніж у Китаї, — розповідає Ма Ксюелу директор Китайського товариства з відновлюваної енергетики. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

35 мільярдів доларів на рік

Минулого року Пекін інвестував у розвиток відновлюваної енергетики 35 мільярдів доларів. Для порівняння: це майже вдвічі більше, ніж спрямували у цю галузь США. Причина такого ентузіазму проста: Китай прагне зменшити залежність від постачань іноземного газу та нафти. Крім того, Пекін бачить шанс захопити лідерські позиції у сфері технологій майбутнього. Водночас вже всім стало зрозуміло, що можливості вугільної енергетики є обмеженими. Хоча саме вона поки що складає левову частку енергоспоживання Китаю, пояснює Жень Фангнен з китайського міністерства технологій: Вугілля це найважливіше джерело енергії Китаю. Економічний розвиток країни базується на вугіллі. 2008 року вугілля покривало 69 відсотків від усього обсягу споживання енергії. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Амбітні плани

Такий підхід справив сильний руйнівний вплив на довкілля. Китай нині є світовим лідером за обсягом викидів СО2. З двадцяти міст у світі, де найбільш забруднене повітря, 16 знаходяться саме в Китаї. Потреба збереження довкілля вже усвідомлюється вищим керівництвом, котре тепер ставить перед собою дуже амбітну мету, каже Ма Ксюелу:

Уряд планує, що 2020 року 15 відсотків від загального обсягу споживання енергії складатиме відновлювана енергетика, до якої Пекін зараховує енергію вітру, сонця, а також ядерну енергетику.

Так, Китай справді вважає ядерну енергетику відновлюваною енергетикою. Інвестиції у цю галузь течуть рікою. Нині будуються 12 реакторів, 11 вже працюють. Суспільної дискусії про безпеку ядерних технологій, зберігання та утилізацію відходів, на відміну від європейських країн, тут не чутно.

Автор: Маттас фон Хайн/Наталя Неділько

Редактор: Євген Тейзе

Deutsche Welle