Експерти проаналізували дії влади в енергетичному секторі

Експерти кількох аналітичних структур провели моніторинг прозорості дій влади в енергетичному секторі та відповідності енергетичній безпеці України. Про це повідомив голова правління Альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик під час "круглого столу" в УКРІНФОРМі.

За словами Боровика, під час дослідження з'ясовано, що "продовжується розвиток тенденції залежності країни від зовнішніх джерел енергоносіїв, що прослідковується в усіх секторах енергетичної галузі; немає серйозних рішень у сфері розвитку програм енергоефективності, альтернативної енергетики, енергозбереження".

"Експертне товариство продовжуватиме досліджувати проблеми галузі, щоб влада все ж могла скористатися нашими напрацюваннями", — сказав В.Боровик.

Президент Київського міжнародного енергетичного клубу (Q-club) Олександр Тодійчук зауважив, що метою дослідження було з'ясування справжнього стану справ у галузі, "досягнення об'єктивності й конструктивності критики, щоб держава звернула увагу на порушені нами проблеми й зважила на них у своїй діяльності". "Ми занадто підняли планку очікувань щодо діяльності уряду, й вони не справдилися. Наші оцінки виявилися більше негативними, рідше — нейтральними щодо деяких питань", — підкреслив він.

Директор з енергетичних програм Центру "Номос" Михайло Гончар зазначив, що на 2010 рік у доповненні до чинного контракту між "Нафтогазом України" та "Газпромом" зафіксовано збільшення обсягів закупівлі російського газу: з 33,75 млрд куб.м до 36,5 млрд куб.м. При цьому "чомусь уряд не ставить питання про зростання ВВП, промислового виробництва за нульового зростання енергоспоживання, — сказав він. — Такі завдання ставили собі країни Центральної Європи і успішно їх виконували. Наприклад, сусідня Польща, яка пройшла кризові 90-і роки практично без зростання енергоспоживання, але ВВП при цьому підвищувався".

На думку експерта, в Україні робиться ставка на інше: оскільки буде зростання ВВП, то потрібно й більше енергоресурсів. Він висловив думку про те, що 100 днів уряду Прем'єр-міністра Миколи Азарова є показовими щодо пріоритетів владної команди. В цілому відмінність стилю нинішньої урядової команди від уряду Ю.Тимошенко, за словами М.Гончара, полягає в "ефективнішому використанні політичного та адміністративного ресурсу".

О.Тодійчук також наголосив, що "за розумної енергетичної політики Україна могла б цілком перейти на повне енергозабезпечення, не вдаючись до імпорту енергоносіїв". "100 днів — це багато і мало для уряду", — підсумував експерт.

УКРІНФОРМ