Мирний атом повертає довіру

Сполучені Штати Америки відновлюють будівництво атомних електростанцій. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, про це оголосив президент країни Барак Обама після того, як понад тридцять років США уникали зведення нових АЕС.

Будівництво нових атомних електростанцій у країні було припинене 1979 року, після великої аварії на АЕС Трі-Майл Айленд у штаті Пенсільванія. Тоді сталося часткове розплавлення активної зони ядерного реактора, що спричинило викид в атмосферу радіоактивних газів.

У Європі рух за масове закриття діючих та будівництво нових АЕС почався після аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року. Тепер маятник світової тенденції на відмову від ядерної енергетики розпочав рух у зворотному напрямі. Ще до заяви Обами уряди кількох європейських країн, включно з Францією та Німеччиною, проголосили програми відновлення будівництва нових АЕС. На цей час загалом у всьому світі в процесі будівництва перебувають 56 ядерних реакторів. А в самих Сполучених Штатах на цю мить працюють 104 реактори, які розташовані в 31 штаті й задовольняють потреби країни в електричній енергії на 20 відсотків.

Наразі у США ухвалено рішення про будівництво двох нових реакторів на вже чинній АЕС у штаті Джорджія. На зведення першого з них уже виділено 8,3 мільярда доларів — як федеральні гарантії по кредитах. Будівництво та монтаж реакторів здійснюватиме фірма «Сазерн компані».

Аргументуючи своє рішення відновити програми з атомної енергетики, Барак Обама наголосив, що лише одна така АЕС дозволить скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 16 мільйонів тонн, порівняно з роботою теплової електростанції. Для навколишнього середовища це те саме, що усунути з доріг 3,5 мільйона автомобілів.

Інша мета відродження атомної енергетики — створення нових робочих місць. Вже на етапі будівництва першого реактора роботу отримають три тисячі тимчасових працівників, а після введення станції в експлуатацію — 850 постійних.

У програмі демократа Обами значну роль відіграє й політичний акцент. Розвиток атомної енергетики підтримують республіканці, тому, задовольнивши вимоги політичних опонентів у цьому питанні, президент США розраховує на їхню підтримку своєї реформи системи охорони здоров’я.

Газета «Україна молода»